جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

سفر حجت الاسلام دکتر مظلومی به بنگلادش

حجت الاسلام والمسلمین آقای دکترسیدجواد مظلومی نماینده دفترمقام معظم رهبری در کشورهای بنگلادش، تایلند ومیانمار، در رأس هیأتی سفر یکهفته ای به بنگلادش داشت. ایشان در راستای سفر های نوبه ای به منطقه، در روزپنجشنبه 25 خردادماه 96 وارد داکا شد و پس از اجراء برنامه های فشرده و متنوع، در روز 1ول تیرماه 96 داکا را به مقصد تایلند ترک نمودند. یاد آور می شود حسب نظر آقای مظلومی، به روال معمول، رایزنی فرهنگی محوریت هماهنگی و برنامه ریزی سفرایشان راعهده دار بود ضمن آنکه در محل رایزنی نیز اقامت داشتند. از این رو در ایام حضور ایشان دربنگلادش، به اقتضای شرایط وامکانات، رایزنی برنامه های مختلفی را تدارک دید.

ذیلا اهم برنامه هایی که طی اقامت یکهفته ای ایشان دربنگلادش برنامه ریزی واجرا گردیده است را یاد آورمی شود:

    جلسه درسفارت

درنخستین روز ورود آقای مظلومی، جلسه ای درسفارت جمهوری اسلامی ایران با حضور آقای دکتر واعظی سفیر محترم، نعمت الله زاده معاون سفارت، خانم تیمورپور کارشناس سیاسی سفارت، حسینی، رایزن فرهنگی ورحیمی، کارشناس فرهنگی رایزنی برگزارگردید. دراین جلسه درباره آخرین وضعیت روابط ایران وبنگلادش، هماهنگی و تعامل بسیارخوب مابین سفارت ونهادهای ج. ا. ایران، گفتگوشد. همچنین سیاست های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، وجود بستر های بسیار مناسب برای فعالیت در بنگلادش و....مورد بررسی وتبادل نظر قرارگرفت. علاوه برآن، از آنجا که در برنامه آقای دکتر مظلومی، سفر به "کوکسی بازار"  درمنطقه مرزی بنگلادش و میانمار، و کمک به آوارگان مسلمان روهینگیا نیز پیش بینی شده بود، لذا ایشان با طرح موضوع، نظرسفارت و ملاحظات اعضای جلسه را دراین خصوص جویا شدند تا اقدامات لازم با هماهنگی ونظرسفارت انجام گیرد. این جلسه با دعوت سفارت به صرف افطار و شام همراه بود.  

حضور درنماز جمعه حسینیه دالان.

حضور در جمع نمازگزاران شیعه در حسینیه دالان و ادای فریضه جمعه، از دیگر برنامه های دکتر مظلومی در دومین روزسفربه داکا بود. خاطرنشان می سازد دراین روز همسر آقای علامه سید راشد حسین زیدی امام جمعه وجماعت حسینیه دالان فوت نموده بود لذا در مراسم تشییع و تدفین آن مرحومه نیز شرکت نموده ونماز میت بر آن مرحومه توسط آقای مظلومی اقامه شد.

حضور درجمع نمازگزاران در حسینیه دالان در داکا

گفتگو با رسانه ها

علیرغم کمبود فرصت و فشرده بودن ایام سفر، برنامه ریزی خوبی از سوی رایزنی برای گفتگوی ایشان با رسانه ها انجام شد. دیدار با اصحاب رسانه مشتمل بر گفتگو با شبکه های تلویزیونی، رادیو و روزنامه ها، ازدیگر برنامه های آقای دکتر مظلومی در داکا بود. مصاحبه زنده با شبکه تلویزیونی DBC ، مصاحبه با شبکه تلویزیونی ATN، گفتگوی زنده با رادیو71 بنگلا، مصاحبه با روزنامه انگلیسی Independent ، مصاحبه با روزنامه بنگالی زبان "شاماکل" ، گفتگو با آنلاین پرتال بنگالی و BD مورنینگ و دیلی میل انگلیسی از دیگر برنامه های رسانه ای ایشان بود. مهمترین مسایل مطرح شده درگفتگو با رسانه ها را، موضوعات ذیل تشکیل می داد:

مصاحبه با خبرنگار روزنامه اندیپندنت درمحل رایزنی فرهنگی

 " اهمیت ماه رمضان، مشکلات جاری درجهان اسلام، حرکت های افراطی و آثارمنفی این حرکت ها در تخریب چهره اسلام، نقش کنفرانس اسلامی و اندیشمندان مسلمان در قبال این مسأله وپیشگیری از آن، وحدت مسلمانان، روابط ایران وبنگلادش و راه های ارتقاء آن، مسأله حج و رابطه ایران باعربستان،  تبیین پیشرفت های ایران در علم وفناوری و ......

حضور در مراسم شب های قدر

باتوجه به همزمانی ایام اقامت ایشان در داکا با شب های 21 و23 ماه مبارک رمضان، آقای مظلومی دردو شب 21 و23 ماه رمضان در 3 مراسم جداگانه که در سفارت، حسینیه دالان و رایزنی فرهنگی به مناسبت لیالی قدر و سوگواری شهادت مولای متقیان (علی علیه السلام) برگزارشده بود در جمع آنان، حضوریافت و سخنرانی نمود. درمراسم برگزارشده درسفارت با حضور سفیر جمهوری اسلامی با دانشجویان ایرانی نیز که درمراسم شرکت داشتند گفتگو شد. خاطر نشان می سازد، دانشجویان ایرانی که حدود 40 نفر وشاغل به تحصیل در رشته دندانپزشکی هستند پس از پشت سرنهادن مشکلات فراوان و عدم راهیابی به دانشگاه درهند، سرانجام به بنگلادش آمده و در یکی ازدانشگاه های داکا ثبت نام نموده اند. دراین جلسه آقای مظلومی با مسایل و مشکلات مطرح شده از سوی دانشجویان ایرانی آشناگردید.

مراسم شب 21 رمضان در رایزنی فرهنگی

حضور در دانشگاه دافودیل.

برگزاری نشست با مشارکت رایزنی فرهنگی ودانشگاه دافودیلِ داکا از دیگر برنامه هایی بود که درایام حضور آقای دکتر مظلومی تدارک دیده شد. موضوع این نشست، "گسترش عقلانیت ازدیدگاه اسلام" بود. دانشگاه دافودیل یک دانشگاه خصوصی درزمینه علوم وفناوری است که 20 هزاردانشجودارد که 400 نفر آنان، خارجی هستند. این برنامه به طور مشترک ازسوی رایزنی و بخش بین الملل دانشگاه با حضور رئیس دانشگاه، استادان و حدود 200 دانشجو برگزار گردید. ابتدا رایزن فرهنگی ضمن خوشامدگویی به حضار ، از همکاری های مداوم دانشگاه دافودیل با رایزنی فرهنگی در جهت اجراء برنامه های فرهنگی مشترک تشکر نمود و حضور آقای دکتر مظلومی را به عنوان چهره برجسته علمی و دینی، فرصتی مغتنم برای آشنایی جامعه دانشگاهی بنگلادش با اندیشه های ایشان ارزیابی کرد.

آقای دکتر مظلومی نیز که سخنران اصلی مراسم بود و با تسلط خوبی که به زبان انگلیسی دارند، درباره گسترش عقلانیت از دیدگاه اسلام، تأکید قرآن برتعقل ونقش عقل دراثبات حقانیت دین اسلام، واستنتاج آموزه ها و قواعد دینی از راه عقل ونقش اسلام درپیشبرد علوم وعقلانیت، سخن گفت.

در پایان، دکتر یوسف اسلام رئیس دانشگاه دافودیل  از حضور دکتر مظلومی و ارایه سخنرانی علمی در جمع دانشجویان سپاسگزاری کرد. همچنین دکتر فخریا حسین معاون روابط بین الملل دانشگاه از همکاری رایزنی فرهنگی دربرگزاری این نشست علمی تشکر کرد. پس از نماز مغرب، با صرف افطار از مهمانان پذیرایی شد.

سخنرانی در جمع دانشجویان و استادان دانشگاه دافودیل

نشست صمیمی با جمعی ازعلما و شخصیت های دینی اجتماعی.

برگزاری جلسه ای بادعوت از جمعی منتخب از علمای دین، تنی چند از رهبران تصوف، استادان دانشگاه و..... ازدیگر برنامه هایی بود که در محل رایزنی برگزارشد. دراین جلسه ابتدا آقای دکتر مظلومی با استناد به آیات قرآن، درباره فضایل ماه میهمانی خدا و معرفی قرآن در کتاب خدا، اهداف نزول قرآن، وظیفه پیامبر در تلاوت آیات الهی، تبیین و تعلیم آموزه های قرآن و درنهایت رسالت علمای دین در همین زمینه در پیروی از پیامبر(ص)، سخنان مبسوطی ارایه نمود. سپس تعدادی از حاضرین ضمن تشکر از دعوت به برگزاری چنین نشست معنوی، دیدگاه های خود را درباره مسایل روز جهان اسلام مطرح نمودند. این برنامه پس از نماز مغرب با پذیرایی ازمهمانان خاتمه یافت.

 

کمک به آوارگان مسلمان روهینگیا

سفر دو روزه آقای دکتر مظلومی به شهر "کوکسی بازار" در مجاورت مرزمیانمار وبنگلادش به منظور اهداءکمک به جمعی از آوارگان مسلمان میانماری ساکن در اردوگاهها، آخرین بخش از برنامه های سفر یکهفته ای ایشان به بنگلادش بود. دراین بخش از سفر، آقای جزینی که با فاصله 5 روزه از ایران به آقای مظلومی پیوسته بود نیز ایشان را همراهی کرد. بنا به گزارش های موجود نزدیک به 500 هزار نفر ازمسلمانان روهینگیا ازمیانمار طی سالهای اخیرآواره شده و دراین اردوگاه ها پناه گرفته اند. در سفر آقای مظلومی، طبق برنامه ریزی انجام شده به صدها نفر از خانواده های آوارگان، بسته کمک های موادغذایی ازسوی جمهوری اسلامی ایران تهیه، وبا همکاری یک NGO محلی توزیع گردید.

این بود گزارش خلاصه ای از فعالیت های انجام شده در سفر یکهفته ای هیأت آقای دکتر مظلومی به بنگلادش که علیرغم کوتاهی ایام سفر و فشردگی برنامه ها، سعی شد حتی الامکان از حضور این هیأت بیشترین بهره برداری به عمل آید. البته چنانچه ایام اقامت دربنگلادش بیشتر بود باتوجه به اقبال وبستر مناسبی که برای فعالیت های دینی، علمی و ارتباطات اجتماعی وجود دارد، برنامه های بیشتری را می شد به اجراء درآورد.

                                                                       

                         مصاحبه با شبکه تلویزیون DBC

استادان و دانشجویان دانشگاه دافودیل

حضور در استودیو رادیوFM 71

سخنرانی شب 21 رمضان درجمع اعضای سفارت و دانشجویان ایرانی در محل سفارت ایران درداکا


١٠:٠٤ - يکشنبه ١١ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨١٤٥٣    /    تعداد نمایش : ٦٠٢خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها