جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری روز جهانی قدس سال 1396 در بنگلادش

دوم تیرماه 96 آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان در بنگلادش شاهد برگزاری روز جهانی قدس در این کشور بود. امسال روز جهانی قدس نسبت به سال قبل باشکوه تر و علاوه برشهر داکا در نقاط مختلف دیگر نیز برگزار گردید. برنامه های روز قدس در بنگلادش همه ساله به وسیله مجموعه ای موسوم به "کمیته قدس بنگلادش"، برنامه ریزی هماهنگ واجرا می شود. ازیک ماه مانده به روز جهانی قدس، کمیته قدس که متشکل از جمعی از اساتید دانشگاه، علمای دین، حقوقدانان، اصحاب رسانه و.....می باشند تشکیل جلسه داده و برای روزقدس برنامه ریزی می کنند. امسال نیز همین کمیته با حضور اعضاء با برگزاری جلسات متعدد برنامه های روز قدس را طراحی نمودند.

تظاهرات وتشکیل زنجیره انسانی

سخنرانی درتظاهرات زنجیره انسانی روزقدس درداکا

 

تشکیل زنجیره انسانی به مناسبت روز قدس در شهرهای داکا، چیتاگنگ، بوگراو جیسور ازجمله برنامه های اجراشده در روز جمعه آخرماه مبارک رمضان بود. درهمین رابطه جمعی از طبقات مختلف مردم روزه دار پس از اقامه نماز جمعه، در حالی که پلاکارد و تراکت هایی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و محکومیت رژیم اشغالگر قدس در دست داشتند در برابر "باشگاه مطبوعات" داکا تجمع نموده و با تشکیل زنجیره انسانی، ایراد سخنرانی و سردادن شعارها به حمایت از مردم مظلوم فلسطین پرداختند. مشابه این مراسم در شهرهای بوگرا و چیتاگنگ و جیسور نیز برگزارگردید.

سمینار روز جهانی قدس

در بعد از ظهر روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان، ازسوی کمیته قدس بنگلادش سمیناری تحت عنوان: "اهمیت روز قدس درشرایط حاضر" در تالار اجتماعات انجمن پزشکان بنگلادش برگزارگردید. دراین سمینار بیش از 450 نفر از علما، استادان دانشگاه، دانشجویان، حقوقدانان و سایر طبقات مختلف اجتماعی حضورداشتند. آقای مزمّل الحق، نماینده پارلمان و وزیر امور مبارزان جنگ استقلال دولت بنگلادش به عنوان میهمان اصلی، دکتر واعظی، سفیر جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهمان ویژه، دکتر کوثر مصطفی استادفلسفه دانشگاه داکا و رئیس کمیته قدس بنگلادش، بدرالدجی، وکیل وحقوقدان برجسته، پرفسور نورالامین، رئیس سابق دپارتمان علوم سیاسی دانشگاه داکا، عبدالاول تاگور، روزنامه نگار سرشناس، شوکت حسین بهولا عضو کمیته قدس و سردبیر روزنامه آجکربولا، مولانا حبیب رضا ازروحانیون شیعه، دراین مراسم سخنرانی نمودند.

قبل از شروع مراسم سخنرانی، فیلم مستندی از مظالم صهیونیست ها ومقاومت مردم بی دفاع فلسطین در برابراشغالگران، نمایش داده شد که حضار را تحت تأثیر قرارداد. آقای دکترکوثر مصطفی استاد دانشگاه داکا، ریاست جلسه را برعهده داشت و مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم، آغاز گردید.

سخنان آقای AKM مزمل الحق، وزیر امور مبارزان استقلال کشور

وزیر مبارزان جنگ استقلال بنگلادش

آقای ای کی ام مزمل الحق وزیر امور مبارزان استقلال کشور در سخنرانی خود، ابتدا به اهمیت دینی مسجد الاقصی و بیت المقدس اشاره کرد وگفت: مسجد الاقصی سومین مکان مقدس مسلمانان است که در اشغال صهیونیستها قرار دارد. وی گفت: استعمارگران برای نابودی اسلام و مسلمانان در داخل بنگلادش نیز توطئه ها را تدارک می بینند. امریکا بعد از نابودی افغانستان که یک کشور بالقوۀ اسلامی بود، پاکستان را دارد نابود می کند. آنها با ایجاد گروههای تروریستی همچون داعش در عراق و سوریه، تروریسم را به ایران و ترکیه نیز گسترش می دهند و از این طریق یک چهرۀ کریه علیه اسلام برای مردم جهان ترسیم می کنند. پشتیبان این تروریستها صهیونیستها هستند و سرکردۀ او نیز امریکا است. آنها اول در محافل محلی در بین مسلمانان ایجاد اختلاف و عدم اعتماد به هم دیگر می کنند، سپس برای در دست گرفتن ثروت آنان توطئه های گوناگونی به کار می برند. دقیقا از همین راه دارند در خاورمیانه ثروت نفت را می بلعند.

مزمل الحق گفت: مسئله جایز ویا نا جایز بودن ساخت بمب اتمی مطرح می شود. سوال من این است که اگرساخت بمب اتمی برای استعمارگران جایز شمرده می شود، پس چرا باید برای مسلمانان ناجایز باشد. چرا آنها در ایران و عراق با وجود اینکه بارها گفته شد سلاح مرگبار وجود ندارد با نادیده گرفتن اصول تمدن و آئین های انسانی، این کشورها را مورد بازجوئی قرار می دهند. آنها با زورگوئی، جهان را بویژه کشورهای اسلامی را زیر پای خود قرار داده اند. لذا وقت آن رسیده تا مسلمانان بیدار شوند. تنها اتحاد و یکپارچگی مسلمانان می تواندتوطئه های آنها را خنثی نماید.

آقای مزمل الحق یادآور شد که به محض کسب استقلال بنگلادش، شیخ مجیب الرحمان پدر ملت، یاسر عرفات رهبر فلسطینی ها را در این کشور به گرمی مورد استقبال قرار داد. در دولت پیشینِ خانمِ شیخ حسینه نیز بار دیگر یاسر عرفات رهبر فلسطینیان در بنگلادش مورد استقبال رسمی قرار گرفت. وی خاطر نشان ساخت که دولت و مردم بنگلادش از بدو استقلال، مسئله قدس و فلسطین را مورد حمایت قرار داده و اسرائیل را به رسمیت نشناخته است.

وی بااشاره نقش عربستان در برخورد با رژیم صهیونیستی گفت این کشور خود را ارباب امت اسلامی به حساب می آورد. به رای مردم اعتنا نمی کنند و به سیستم سلطنتی تمسک جسته در برابر کارهای زشت رژیم صهیونیستی سکوتی معنی دار را در پیش گرفته است.

وزیر موصوف، گفت: ما مسلمانان، به دلیل وجود مکه و مدینه در خاک عربسان به این کشور می رویم ولی سیستم حکومتی آنجا و نقش حاکمان آن کشور به نفع اسلام نیست. وی از عربستان درخواست کرد تا بردگی و دلالی استعمارگران را رها کرده در برابر مظالم و استبداد که علیه مسلمانان روا داشته می شود، صدایش را بلند کند.

وزیر محترم یادآور شد که امریکا در حال حاضر دو هدف را دنبال می کند. یکی نابودی اسلام و مسلمانان و دیگری فروش اسلحه. وی گفت بعنوان مسلمان ما اعتقاد داریم که روزگار آمریکا روزی بسر خواهد آمد. ولی متأسفانه تا رسیدن آن روز همه چیز ما را دارد نابود می کند.

سخنان سفیر جمهوری اسلامی ایران

دکتر عباس واعظی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در داکا در سخنرانی خود بعنوان مهمان ویژه مراسم روز قدس، با قراأت آیه قرآن: "ومالکم لا تقاتلون فی سبیل الله....". و با اشاره به روایت "من اصبح و لم یهتم بامورالمسلمین فلیس بمسلم"، گفت: هر یک از مسلمانان جهان وظیفه دارند در برابر مردم مظلوم فلسطین احساس مسئولیت نمایند و به حمایت آنها به شتابند که فلسفه اعلام روز جهانی قدس توسط امام خمینی در همین جا نهفته است.

سفیر ایران تاکید کرد که استعمارگران نمی گذارند کشورهای اسلامی به اقتدار خود دست یابند. برای این کار از یک طرف به ایجاد اختلاف دست می زنند، واز طرف دیگر گروه های تروریستی را بوجود می آورند. وی گفت که مخالفت با ایران اسلامی در مورد انرژی هسته ای در همین راستا قرار دارد. با وجود اینکه ایران رسما اعلام کرد که سلاح هسته ای چون مرگبار و ضدبشراست، وطبق فتوای مقام رهبری حرام است، بازهم آنها با ایران مخالفت می کنند. وی تاکید کرد در واقع آنها می خواهند جلوی تکنولوژی هسته ای را بگیرند که در صورت موفقیت در آن، چهره کشورهای اسلامی از لحاظ پیشرفت کشاورزی، پزشکی و دیگر موارد کاملا دگرگون خواهد شد. سفیر جمهوری اسلامی ایران درادامه سخنان خود موضع دولت بنگلادش علیه رژیم صهیونیستی را مورد ستایش قرارداد.

 آقای سفیر، حمایت بعضی از کشورهای منطقه از گروه های تروریستی را مورد انتقاد قرار داده و مواضع ایران در حمایت از مردم فلسطین را تبیین نمود.

سخنان پرفسور دکتر کوثر مصطفی

پرفسور دکتر کوثر مصطفی استاد فلسفه دانشگاه داکا و رئیس کمیته برگزاری روز قدس در بنگلادش در جمع بندی برنامه از سخنرانان و حضار تشکر و قدردانی نمود. وی از سخنرانی مهمان معظم جلسه یعنی وزیر مبارزان استقلال، تشکر نمود که ازجایگاه وزیر، سخنانی را با شهامت تمام و افشاگری، حقایق در خاورمیانه را بازگو نمود. وی خاطر نشان کرد که در روزهای پایانی ماه رمضان که روزهای بزرگترین عید و تعطیلات است، حضور گسترده مردم در مراسم، این امید را در دلها بوجود می آورد که روزی با آگاهی و قیام سراسری مردم جهان اسلام، قدس عزیز از چنگال صهیونیستها آزاد خواهد شد.

 وی با اشاره به سوابق اقتصادی کشورهای عرب اظهار داشت: در قدیم با تمویل یکی از نوّابان هند در مکه و مدینه سیستم برق رسانی صورت گرفته بود. در حال حاضر در آمد فروش نفت را که خداوند ارزانی نموده و در واقع سرمایه ملت است، حاکمان عربستان به دست ترامپ که  مدعی جنگ صلیبی بود و بعدا از آن گفته تبری جسته می سپارند. به گفته قرآن و احادیث پیامیر (ص) مسلمانان اجازه ندارند یهود و نصاری را بعنوان دوست تلقی کنند. البته روابط داد و ستد و کارگزاری با کفار مجاز است.

وی با اشاره به بمب گزاری های اخیر در لندن گفت، آقای صادق خان شهردار لندن که یک مسلمان است، مواضع محکمی را در آن کشور اتخاذ می کند که مایه دلگرمی مسلمانان است، در این شرایط، اعمال تروریستی در لندن که از شعارهای افراطی نشأت می گیرد منافع چه کسی را بر آورده می سازد؟

وی خطاب به حکام کشورهای خاورمیانه گفت: ما از شما برخوردهای مسئولانه انتظار داریم. شما باید دوست و دشمن خود را شناسائی کنید. اگر اسلام لطمه بخورد اقتدار شما هم در دنیا لطمه خواهد خورد. مسیحیان پروتستانت و کاتولیک ها سالها باهم جنگیدند. آنها حتی در یک نکته مذهبی با هم اشتراک ندارند. بازهم آنها با یکدگر کنار آمده و علیه مسلمانان بسیج شده اند. در حالیکه در میان مسلمانان نکات مشترک فراوانی وجود دارد. وی گفت: به گفته قرآن، پیامبراسلام برای همه بشریت مبعوث شده است. متاسفانه امروز برای جلوگیری از انجام وظیفه به نفع ملتهای دنیا با توطئه های گونان، مسلمانان را با هم درگیر و اسرائیل را در مصونیت قرار می دهند. تا اینکه مسلمانان مسئله حیاتی قدس را فراموش کنند در اینجا است که برگزاری روز قدس در سراسر دنیا اهمیت ویژه خود را پیدا می کند.

پرفسور نور الامین پاتواری

پرفسور نور الامین پاتواری رییس سابق دپارتمان علوم سیاسی دانشگاه داکا در سخنرانی خود گفت: از زمانی که قدرت استعماری از دست انگلیس به دست امریکا منتقل شد از همان روز برای سرکوب مسلمانان در خاورمیانه توطئه ها همچنان ادامه دارد. اخیرا این ترفند با پول سازمان "سیا" به یک تز خطرناک تبدیل شد و آن تضاد تمدن هاست. وی با یاد آوری تاریخچه جنگ صلیبی و دلاوری و شهامت انسانی صلاح الدین ایوبی گفت: مسلمانان در طول تاریخ داعی صلح و آرامش و صفا بوده اند. وی فروش اسلحه توسط امریکا به عربستان و هم قطاران آن کشور را توطئه بر علیه اسلام و مسلمانان خوانده و گفت که دلیل صف آرائی علیه ایران این است که ایران خواهان وحدت مسلمین است. استاد دانشگاه داکا با ابراز احساسات عاطفی گفت که روزی که ایران بمب اتمی بسازد، توطئه های امریکا شکست خواهد خورد. وی آگاهی و وحدت مسلمین را تنها راه سربلندی مسلمانان خواند.

آقای بدر الدّجی چودری

آقای بدر الدجی چودری، وکیل دادگاه عالی بنگلادش در سخنرانی افتتاحیه سمینار قدس گفت: قطره های اشک ما روزی به سیل بنیان شکن تبدیل شده و بساط اسرائیل را از بین خواهد برد.

عبد الاول تاگور

آقای عبد الاول تاگور روزنامه نگار معروف که سابقا معاون سردبیر روزنامه انقلاب بود در یک مقاله بسیار غنی، تاریخچه قدس شریف از جمله تاریخ پر افتخار جنگهای مسلمانان در دفاع از مسجد الاقصی و چگونگی توطئه استعماری تشکیل رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی را بازگو

نمود. وی توضیح داد که در حال حاضر امریکا و انگلیس که سرکرده استعمار می باشند با بحران موجدیت خود مواجه شده اند.

آقای شوکت حسین

آقای شوکت حسین سردبیر روزنامه اجکر بهولا در سخنرانی خود گفت: داعش و القاعده زائیدۀ استعمار امریکا است. با این پدیده، هم چهره اسلام جریحه دار می شود هم مسلمان را به جان هم دیگر می اندازد.

 

 حجة الاسلام حبیب رضا

حجة الاسلام حبیب رضا از روحانیان اهل تشیع بنگلادش با استناد به بیانات مقام معظم رهبری گفت: که نهضت فلسطین نهضت برای انسانیت است. وی گفت بعضی از کشورهای خاورمیانه برای حفظ حکومت سلطنتی خود مظالم علیه فلسطینی ها را نادیده می گیرند.

انعکاس روز جهانی قدس در محافل رسانه ای بنگلادش.

 با توجه به برنامه ریزی و هماهنگی های انجام گرفته برای استفاده حد اکثری از ظرفیت رسانه ها، روز جهانی قدس درسال جاری بازتاب بسیار گسترده ای دررسانه ها داشت. اخبار مراسم روز قدس قبل از جمعه الوداع ، وبویژه در روز جمعه و پس از مراسم، بازتاب وسیعی در مطبوعات، شبکه های تلویزیونی، و رسانه های دیجیتال داشت. علاوه برگزارش خبری وتصویری منتشره از سمینار برگزارشده در روز جمعه الوداع، تعداد 16 مقاله درباره موضوع قدس به قلم اندیشمندان و نویسندگان، در روزنامه های مختلف به چاپ رسید. ضمن آنکه این مراسم در 4 کانال تلویزیونی و 2 شبکه رادیویی ودر 16 پرتال خبری آنلاین نیز بازتاب داشت.

 

مراسم درشهرستان ها

 

روزقدس دربوگرا

همزمان با داکا، روز قدس درچند شهرستان از جمله چیتاگنگ، بوگرا وجیسور نیز گرامی داشته شد. در این مراسم که تحت عنوان کمیته قدس برگزارشده بود، علاوه برانجام تظاهرات وتشکیل زنجیره انسانی و به آتش کشیدن پرچم اسرائیل، شخصیت های دینی و دانشگاهی سخنرانی نمودند. درهمین رابطه در شهربوگرا، در روزجمعه سمیناری باعنوان: "رهایی قدس،  وحدت مسلمین و وضعیت حاضر در جهان اسلام " به ریاست آقای جعفر مندل رییس کمیته قدس بوگرا و با سخنرانی چند نفر از استادان و روحانیون برگزارشد.سخنرانان، به مظالم اسرائیل غاصب در آواره ساختن مردم بی گناه فلسطین و اشغال سرزمین شان سخن گفتند و با اشاره به سخن امام خمینی (ره) که اسرائیل، غدّه سرطانی در جهان اسلام است خواستار آزادی سرزمین فلسطین از اشغال اسرائیل شدند. مشابه همین برنامه در جیسور و چیتاگنگ نیز برگزارگردید.

                                    

روزقدس در چیتاگونگ

مراسم روز قدس درجیسور

 

تظاهرات روزقدس درداکا


١٠:٢٨ - يکشنبه ١١ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨١٤٥٤    /    تعداد نمایش : ٣٤٩خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها