جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

" ایران میرور" سایت رایزنی فرهنگی ایران در داکا

مقدمه:

سایت جدید رایزنی فرهنگی ایران درداکا به نام " ایران میرور "  به زبان بنگالی و انگلیسی، حدود یک سال و 3 ماه پیش افتتاح گردید. مخاطبان این سایت که رویکردی فرهنگی دارد روز به روز در حال افزایش است. هرچندکه " ایران میرور " یک سایت فرهنگی است و با وجود محدودیت ها با حداقل نیرو اداره می شود، اما در این مدت کوتاه مخاطبان زیادی پیدا کرده است. در مدت یک ماه ونیم گذشته تا کنون با تبلیغ این سایت  در صفحه فیس بوک ، تعداد افرادی که آنرا مورد پسند قرارداده اند بالغ بر10842 نفر رسیده است. و تعداد علاقمندان رو به افزایش است. یعنی هر روز هر خبر یا مطلبی که در این سایت منتشر می شود، حد اقل در حال حاضر 10 هزار 842 نفر آن را می بینند. علاوه برآن، از تاریخ  1 ماه مئی تا 16 جولای 2017 یعنی طی 2 ماه  و16روز، تنها بطور مستقیم 18551 بار این سایت بازدید واقع شده است.

موضوعات مهم محتوای سایت

ایرانشناسی ومعرفی فرهنگ و هنر ایران اسلامی، مهمترین موضوعات محوری: اخبار، مطالب، فیلم وتصاویر منتشره دراین سایت راتشکیل می دهد. مهمترین اخبار یا مقالاتی که در این سایت پخش می شود مشتمل است برموضوعاتی ازقبیل: آثار تاریخی و باستانی ایران، هنر و ادبیات، گردشگری، ورزش،آموزش، علم و فناوری، اقتصاد و تجارت ، بهداشت و  پیشرفت های ایران درزمینه های گوناگون، دین، مسایل جهان اسلام، نقش ایران در جهان اسلام، حقوق بشر، فرهنگ و تمدن و غیره...

تعدادبازدید کنندگان سایت

حداقل هر یک از خبر یا مقاله منتشره درسایت، مورد لایک بیش از صد نفر قرارگرفته است. درحالی که بعضی از اخبار یا مقالات، توسط بیش از /1000 نفرنیز لایک شده است. طی 3ماه گذشته این سایت از طریق صفحه فیس بوک ازسوی  8428 نفر لایک شده است و در آخرین هفته گذشته، این سایت از طریق صفحه فیس بوک از سوی/2612 نفر لایک شده است. برای تبلیغ سایت " ایران میرور " در فیس بوک ازیک ماه ونیم گذشته با بوست نمودن آن در صفحه فیس بوک با پایین ترین قیمت و باپرداخت ماهانه 3000 تاکا اقدام شده است. دستاورد حاصله نسبت به هزینه پرداخت شده برای بوست نمودن به فیسبوک بسیارخوب بوده تا آنجاکه با شروع تبلیغات درفیسبوک، روزانه حدود 300 نفرآن را در صفحه فیسبوک لایک نموده و می پسندند.

یادآور می شود، که  اکثر مردم بنگلادش از طریق موبایل با انترنت ارتباط دارند و فیس بوک یکی از شایع ترین راه ها برای جمع آوری اطلاعات و برقراری ارتباط با مردم این کشور است. علاوه بر این که کسی اگر از طریق موبایل اینترنت استفاده می کند. ازآنجاکه مراجعه به سایت های گوناگون ازطریق انترنت هزینه زیادی دربردارد لذا برای صرفه جویی درهزینه ها، بسیاری ازمردم ازطریق فیسبوک  اطلاعات رابه دست می آورند.

 عناوین صفحه اصلی سایت ایران میرور

سایت جدید رایزنی فرهنگی ایران بنام " ایران میرور " در تاریخ 25 مارس 2016 (5فروردین 95) توسط جناب آقای حسن الحق اینو نماینده پارلمان و وزیر اطلاع رستانی بنگلادش افتتاح گردید. این سایت به 20 عنوان اصلی تقسیم شده است.عنوانهای صفحه اصلی:

 فیلم های سینمایی ومستند ایرانی،/ خبر،/  ایران شناسی،/  هنر و ادبیات،/ زنان،/ کودک،/ بهداشت و درمان، علم و فناوری، اجتماعی و فرهنگی، شخصیتها، آموزش، دین، اقتصادی و تجاری، گردشگری، مقاله، کتاب، مجله نیوز لتر، ورزش و گالری است . این عنوان ها در بالای صفحه اصلی به عنوان منو استفاده شده است. غیر از این عناوین، عنوانهای دیگری نیز در صفحه اصلی قرار گرفته است. مانند: امام خمینی بنیانگزار انقلاب اسلامی، مقام معظم رهبری، قرآن، قراأت قرآن از قاریان برجسته جهان،  مصاحبه، موسیقی ایران، آموزش زبان فارسی، مسجدهای زیبا در جهان، اخبار تحلیلی، مدرسه بین المللی ایران در داکا، لینکهای سایتهای معروف فرهنگی/ ادبی وهنری ایران و برنامه های رایزنی فرهنگی ایران در داکا.

هدف اصلی سایت هدف اصلی این سایت، آشنا کردن مردم بنگلادش با فرهنگ، تاریخ،تمدن، آثار باستان، آداب و رسوم،  بیشرفت های ایران و غیره می باشد. ازباب مثال، عنوانی که در اول صفحه قرار داده شده است به معرفی فیلم های مستند و فیلمهای ایرانی دوبله شده به زبان بنگلا است.

 

بخش فیلم

بخش خبر

خاطرنشان می سازد، فیلم های ایرانی در بنگلادش بسیار موردتوجه است. بنگلادش کشوری مسلمان   و اکثریت مردم آن، فرهنگی را دوست دارند که متناسب با  شریعت اسلام باشد. فیلم هایی که در این کشور ساخته می شود بیشتر تحت تاثیر هالیود و بالیود است. درحالی که اکثریت مردم این کشور به دنبال فیلمهایی هستند که هم جذاب بوده و همبا شریعت اسلام منطبق باشد. با این رویکرد، فیلم های  ایرانی از این لحاظ بسیار مناسب هستند و با استفاده از این فیلمها، می توانیم مردم این کشور را با فرهنگ  ایرانی و اسلامی آشنا کنیم.

 عنوان دوم خبر است. در این بخش به خبرهای فرهنگی، ادبی، علمی، اجتماعی،  آموزشی، اقتصادی و تجاری ایرانی و اسلامی به ویژه پیشرفت های ایران، بیشتر اهمیت داده می شود.

ایران شناسی

عنوان سوم، ایران شناسی است. کسانی که می خواهند با نقاط مختلف ایرا ن آشنا شوند این بخش برای آنها بسیار مفید می باشد. در این قسمت از سایت، تصاویری زیبا از نقاط دیدنی ایران همراه با توضیح به نمایش در آمده است. بگونه ای که کسی که ازطریق این سایت به دنبال جاهای دیدنی ایران باشد احساس می کند در خودایران هست و با چشم خود جاهای دیدنی ایران را می بینند.

بخش هنر و ادبیات

عنوان چهارم ادبیات و هنر است. ایران، سرزمین هنرمندان، دانشمندان، ادیبان و شاعران است. مردم بنگلاش به هنر و ادبیات ایران  علاقه زیادی دارند. شاعر ملی بنگلادش، قاضی نذر الاسلام در اشعارخود از واژه های فارسی، استفاده زیادی نموده است. وی غزل هایی از حافظ و رباعیات عمر خیام را به بنگالی ترجمه نموده است. را نیز ترجمه کردند. از این رو با توجه به علاقه مردم بنگلادش، یک بخش مخصوصی به هنر وادبیات اختصاص داده شده است.

 

بخش زنان

 عنوان زنان: دراین قسمت اخبار وگزارش ها مربوط به فعالیت های اجتماعی ، فرهنگی، و هنری و وررزشی  وپیشرفت های زنان در ایران، کشور های اسلامی و .... بازتاب داده می شود.

بخش زنان

عنوان کودکان : دراین بخش اخبار وگزارش ها مربوط به کودکان منعکس می گردد.

بخش کودکان

درمان و بهداشت: در سال های اول انقلاب ایران، به دلیل کمبود پزشک در ایران، از خدمات پزشکان خارجی از جمله صدها پزشک بنگلادشی استفاده می شد. اکنون با توجه به پیشرفت های فراوان در علم پزشکی ایران، این بخش به آخرین تحولات پزشکی درایران می پردازد.

 

بخش علم و فناوری

علم و فناوری: باتوجه به پیشرفت های گوناگون ایران در زمینه علم وفناوری در منطقه و میان کشورهای اسلامی، انعکاس پیشرفت های علمی ایران برای مخاطبان بنگلادشی خیلی جذاب است.

علاوه برعناوین اصلی درمنوی سایت، سایر عناوین نیز به نسبت اهمیتی که دارند در سایت ایران میرور مورد توجه قرارمی گیرند. برای تهیه خبر وگزارش، سعی می شود که از منابع ایرانی و یا منابع خارجی معتبر بهره گیری شود.

 نقشه منوی سایت ایران میرور ذیلا ارائه می گردد:

 

صفحه اصلی

 

فیلم سینمایی ایرانی ومستند

خبر وگزارش

ایران شناسی

ادبیات

و هنر

زنان

کودک

بهداشت

بهداشت و درمان

علم

و فناوری

فرهنگی اجتماعی

شخصیت

ها وچهره ها

اقتصادی و بازرگانی

آموزش

گردشگری

مجله نیوز لتر

دین

کتاب

مقاله

گالری

 

 صفحه اصل به زبان بنگلا

 صفحه اصل به زبان انگلیسی

 بخش اقتصادی و تجاری

 

بخش اقتصادی وبازرگانی 

 

بخش ورزش

 

بخش گردشگری

درباره امام خمینی وانقلاب اسلامی

 

 بخش مقاله

بخش صفحه فیس بوک

صفحه فیس بوک

 

بخش گالری عکس

بخش گالری عکس

 

صفحه اصل به زبان انگلیسی

بخش خبر به زبان انگلیسی

بخش ایران شناسی

بخش ایران شناسی

بخش ایران شناسی

بخش فرهنگ وهنر

 

بخش ادبیات

بخش ادبیات


٠٩:١٦ - سه شنبه ٢٧ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٢٥١٥    /    تعداد نمایش : ٣٠٩خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها