جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

"یادبود وتجلیل از خدمات استادفریدالدین خان"

درباره پروفسور استاد فریدالدین خان

استاد فریدالدین خان از خدمتگزاران صدیق انقلاب اسلامی، زبان فارسی و فرهنگ و ادب سرزمین ایران و از دوستداران مخلص جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش به شمار می رفت. وی در سال 1950 در شهرستان برهمباریه دربنگلادش متولدشد. تحصیلات خود را در رشته اقتصاد در دانشگاه داکا و مقطع فوق لیسانس به پایان رساند. در سال 1977 و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی عازم ایران ودر روزنامه های انگلیسی زبان درتهران مشغول به کارشد. وی از نزدیک شاهد جوش وخروش انقلابی مردم علیه رژیم پهلوی نیز بود. در نهضت انقلاب مردم ایران علیه رژیم شاه و در تظاهرات میلیونی، مشتاقانه درکنار مردم ایران حضور داشت. ازهمین رو، نهضت و انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) در فکر و اندیشه وی تأثیر عمیق نهاده بود. با پیروزی انقلاب اسلامی وتشکیل حزب جمهوری اسلامی ایران، همکاری تنگاتنگی دربخش بین الملل حزب جمهوری اسلامی داشت. این همکاری سبب شده بود تا ازنزدیک با مسئولان حزب که از دست اندرکاران عالی مرتبه انقلاب اسلامی نیز به شمارمی رفتند، رابطه دوستی و عاطفی نیز پیداکند. از آنجا که فریدالدین خان سال های دوران دفاع مقدس نیز درایران حضور داشت، وی ازنزدیک شاهد ایثار، شهادت و فداکاری اقشار مختلف مردم ایران در دفاع از میهن و نظام برخاسته ازانقلاب شان بود.

 حضور ملموس در صحنه های انقلاب ونهضت مردم مسلمان ایران و متعاقب آن در دوران دفاع مقدس، تأثیر بسیار عمیقی در فکر واندیشه فریدالدین خان بر جای گذاشت. ازاین رو فریدالدین خان به عنوان یکی از مدافعان انقلاب اسلامی و رهروان راستین امام خمینی (ره) ظاهر شد.

فریدالدین خان تا سال 1996 (1375) قریب به 20 سال درایران اقامت گزید. ازسال 1982 تا 1987 مدیریت رادیوبنگلا را درصدای جمهوری اسلامی ایران برعهده داشت. درروزنامه های تهران تایمز و تهران اکونومیست نیز فعالیت داشت. در سال 1996 و پس ازبازگشت به بنگلادش با افکار انقلابی که مهمترین دستاورد حضورش درایران بود، احساس می کرد که باید توان خود را در راه معرفی انقلاب اسلامی به مردم بنگلادش بکارگیرد.

وی پس از بازگشت به کشورش، به فعالیت پژوهشی و تدریس در دانشگاه های مختلف ادامه داد. همکاری با دانشگاه های داکا به عنوان استادمهمان در گروه فلسفه، وسپس استاد دانشگاه دارالاحسان، دانشگاه جنوب شرق و استاد اقتصاد در دانشگاه آسیایی از آن جمله است. مدیر پژوهشی دانشگاه UITS داکا آخرین مسئولیت علمی بود که تا زمان وفاتش برعهده داشت. تألیف تعداد 39 عنوان کتاب در موضوع فلسفه، سفرنامه، عرفان، داستان برای کودکان و.... ازجمله آثاربه جای مانده ازاوست. ضمن آنکه 4 عنوان نیز از فارسی ترجمه و بیش از 100 مقاله درروزنامه ها ومجلات گوناگون از وی منتشر شده است.

استادفریدالدین خان، از اعضاء فعال انجمن مولانا، انجمن زبان فارسی، مجلس تمدن، کمیته قدس بنگلادش و انجمن فلسفه بود ضمن آنکه اهل خطابه و درگفتگوهای مختلف تلویزیونی شرکت می کرد. استادفریدالدین خان در سپیده دم 13 ژوئن 2017 (23 خرداد96) دم از جهان فرو بست.

 مراسم تجلیل از خدمات استاد فرید الدین خان در رایزنی فرهنگی

 در زاد روز میلاد خجسته امام رئوف علی ابن موسی الرضا (ع)، مراسم تجلیل از استاد فرید الدین خان، از خدمتگزاران انقلاب اسلامی و فرهنگ و عرفان ایران زمین در سرزمین بنگلادش با حضور اساتید دانشگاه ها ، علمای دین و اقشار مختلف  در روز شنبه 5 اوت 2017 (14 مرداد96) در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا برگزار شد. در این مراسم که باهمکاری مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و انجمن مولای روم بنگلا دش برگزار گردید، پرفسور دکتر کوثر مصطفی، استاد بخش فلسفه دانشگاه داکا ریاست جلسه را بعهده داشت. اغلب شرکت کنندگان جلسه، استادان دانشگاهی بودند که با مرحوم فریدالدین خان رابطه دوستی و یا همکاری ازنزدیک داشتند. دراین مراسم، هریک از سخنرانان درباره ویژگی های علمی و انسانی و اخلاقی فریدالدین خان سخن گفتند.

 از جمله سخنرانان جلسه عبارت بودند ازدکتر ابوالحسن محمد صادق رئیس دانشگاه آسیائی، پرفسور ا-ن-م شریف، رئیس برگزاری امتحانات دانشگاه علوم و فن آوری داکا، پرفسور میم الاحسن خان، استاد بخش حقوق دانشگاه داکا، دکتر سیف الاسلام خان دبیر کل انجمن علامه رومی و استاد بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا، دکتر عبد الصبور خان رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا، جناب شهاب الدین خان دبیر کل انجمن تمدن مجلس، شاعر معروف عبد الحی سیکدار، شاعر امین الاسد، دکتر محمد اکرام الاسلام استاد بخش مدیریت بازرگانی دانشگاه شمال درداکا، عبد الاول تاگور روزنامه نگار معروف و آقای مصطفی طارق الحسن دبیر کل کمیته برگزاری روز جهانی قدس در بنگلادش.

برنامه با تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز شد. ابتداء آقای سیدموسی حسینی رایزن فرهنگی، حضور رئیس و استادان مختلف دانشگاهی و علمای دین را دراین مراسم خوشامد گفت و اظهارداشت: مراسم امروز برای یادبود وتجلیل از شخصیت ومعرفی خدمات شایسته یکی ازبندگان راستین خدا و از دوستان با وفای انقلاب اسلامی ایران دربنگلادش برگزارشده است. مرحوم فریدالدین خان از افرادی بود که قبل و پس ازپیروزی انقلاب اسلامی نزدیک به 20 سال درایران فعالیت داشت. وی طی حضور درایران با زبان، فرهنگ ، آداب وسنن مردم ایران و بویژه با آرمان های والای انقلاب اسلامی آشناشد. از این رو وی از افکار واندیشه بالنده و انقلابی برخورداربود. فریدالدین خان پس از بازگشت به بنگلادش، بسان پل ارتباطی قوی در راه تحکیم روابط دوملت ایران وبنگلادش و آشنا سازی مردم کشورش با آرمان های انقلاب اسلامی از هیچ تلاشی دریغ نکرد.

 سپس دکتر مولانا محبوب الرحمان رئیس حوزه علمیه دامتی در منطقه کوملا و یکی از همکاران و همرازان دیرینه استاد فرید الدین خان، مقاله ای درباره شخصیت، خدمات و افکار و اندیشه مرحوم ارائه داد که مورد ستایش حضار قرار گرفت. وی تاکید کرد که استاد فرید الدین خان از پیشتازان معرفی انقلاب اسلامی ایران در بنگلادش بود. و با کتابها، نوشته ها و مقالات فراوان، اندیشه عرفانی و انقلابی ایران را در روزنامه ها و افکار عمومی عرضه نمود. دکتر محبوب الرحمان در مقاله خود فهرستی از کتابهای فرید الدین خان، سازمانها و روزنامه هایی که با آنها همکاری داشت را برای حضار ارائه نموده و گفت: شالودۀ اندیشه استاد فرید الدین خان "الله بس، ما سوی الله هوس" بود.

 

دکتر کوثر مصطفی ابوالعلایی استاد بخش فلسفه دانشگاه داکا در سخنرانی خود بعنوان رئیس جلسه از سخنرانان و حضار صمیمانه تشکر کرد وگفت که یکی از ویژگیهای افکار استاد فرید الدین عشق به رسول اکرم (ص) بود. او تاکید داشت که علم باید توام با عشق باشد. در آن صورت انجام وظیفه بعنوان خلیفة الله فی الارض امکان پذیر خواهد بود. وی یاد آور شد که استاد فرید الدین خان بعنوان استاد مهمان دپارتمان فلسفه دانشگاه داکا ما را با فلسفه ملا صدرا آشنا کرد که قبلا ما آشنایی چندانی با آن نداشتیم.

دکتر آ ن م شریف رئیس برگزاری امتحانات دانشگاه علوم و فن آوری بنگلادش (UITS) با یادآوری خاطرات همکار بودن در این دانشگاه گفت، روش ساده زیستی، صداقت در رفتار و گفتار و انهماک در علم و عرفان، فرید الدین خان را در قلوب ما زنده نگه خواهد داشت.

دکتر ابوالحسن محمد صادق، رئیس دانشگاه آسیائی در سخنرانی خود با یادآوری خاطرات همکلاسی بودن، اندیشه و افکار عرفانی و انقلابی آن مرحوم را مورد بررسی قرار داد و گفت: که همین افکار و اندیشه ها، او را به ایران هدایت کرد و در جریان انقلاب ایران قرار داد. وی خاطر نشان ساخت که فلسفه زندگی، اهمیت به تداوم کسب علوم و مصاحبت با افراد صالح، موضوعاتی بود که در اندیشه آقای فرید الدین خان برجسته بود.

پرفسور دکتر میم الاحسن، استاد بخش حقوق دانشگاه داکا در سخنرانی خود با یادآوری خاطرات بااستاد فرید الدین خان گفت: اودارای روح انقلابی و عرفانی بود و اندیشه او هیچگاه با تعصب شیعه بودن و یا سنی بودن آلوده نشد. او اشعار امام خمینی را به زبان بنگالی ترجمه نمود و از این طریق ما توانستیم با اندیشه عمیق عرفانی امام خمینی آشنا شویم.

دکتر سیف الاسلام خان دبیر کل انجمن علامه رومی (رومی سوسایتی) و دبیر هیات امنای دانشگاه UITS و استاد بخش فارسی دانشگاه داکا گفت: پزوهشگاه دانشگاه یو آی تی اس با استاد فرید الدین خان راه اندازی شده بود و در طول خدمات ایشان در این مرکز 13 مجله پژوهشی به چاپ رسید. علاوه بر این، کتاب کشف المحجوب نوشته علامه هجویری که دایرة المعارف عرفان اسلامی محسوب می شود را بطور کامل ترجمه نمود که در شرف انتشار است.

شاعر امین الاسد به یاد آقای فرید الدین خان شعری بلند قرات نمود و شاعر معروف عبد الحی سیکدار اظهار داشت: در دوره ای که در همه جای بنگلادش انسانهای فراوان حضور دارد ولی انسان واقعی کم پیدا می شود. در این قحط الرجال، استاد فرید الدین خان نمونه یک انسان والا بود و بدین خاطر برای ادای احترام در این مجلس جضور یافتم.

آقای مصطفی طارق الحسن، با یادآوری همکاری فعال فرید الدین خان در کمیته برگزاری روز قدس گفت: استاد فرید الدین خان در کنار مسایل عرفانی با مسایل جهانی و مظلومیت مسلمانان، دلسوزی فوق العاده ای داشت.

دکتر عبد الصبور خان رئیس بخش فارسی دانشگاه داکا گفت: استاد فرید الدین خان در کنار خدمات دیگر خود، ما را با امام خمینی، ملا صدرا و انقلاب ایران آشنا کرد. او صوفی واقعی بود و خود را در اخفا نگاه می داشت.

آقای شهاب الدین خان دبیر کل انجمن تمدن مجلس گفت: فرید الدین خان در پی کشف حقایق خدا شناسی بود و در عشق خدا خود را فنا کرده بود. وی با یادآوری سابقه همکاری با انجمن تمدن مجلس گفت: بیش از دو هزار عنوان کتاب فارسی که از ایران آورده بود در اختیار خودم دارم و نمی دانم این کتابها را به کجا تحویل دهم. وی در این خصوص، توجه مروجین زبان فارسی در بنگلادش را جلب نمود.

 

بنا به سنت مرسوم در بنگلادش، مراسم با دعا و نیایش و میلاد خوانی وپذیرایی از مهمانان پایان یافت.


١٣:١٦ - دوشنبه ١٦ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٣٦٦٥    /    تعداد نمایش : ٣٤٣خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها