جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

جشن عید سعید غدیر خم

آئین جشن عید سعید غدیردر روز 18 شهریورماه 96 در محل نمازخانه سفارت جمهوری اسلامی ایران درداکا برگزارگردید. دراین مراسم که از سوی سفارت و با همکاری رایزنی فرهنگی برگزارشده بود، سفیر جمهوری اسلامی ایران و اعضای سفارت و رایزنی فرهنگی، تعدادی از روحانیون شیعه بنگلادشی، جمع دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در بنگلادش، طلاب واستادان جامعه المصطفی و جمعی از خانواده های ایرانیان مقیم حضور داشتند.

اجراء تواشیح، دکلمه و خواندن اشعار در منقبت مولی الموحدین علی (ع)، تبیین خطبه پیامبر اسلام (ص) در غدیر خم و سخنرانی درباره جایگاه امامت و ولایت، اهداء جوایز و در نهایت اجراء مراسم قوالی در نعت و منقبت پیامبر و امام متقین حضرت امیر (ع) از جمله برنامه های اجرا شده دراین مراسم بود.

پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، ابتداء سید موسی حسینی رایزن فرهنگی، خطبه منسوب به پیامبر گرامی اسلام در روز غدیر را برای حاضرین تبیین کرد. رایزن فرهنگی به توصیف و ترسیم فضایی که پس از حجه الوداع در بازگشت از مکه به مدینه و در روز اعلام عمومی ولایت و جانشینی حضرت علی (ع) ازسوی پیامبر (ص) در محل غدیر ایجادشده بود پرداخت. وی با خواندن فراز هایی از خطبه پیامبر و تشریح محور های مطرح شده درآن، مأموریت و رسالت مهم پیامبر از جانب خداوند در اعلام ولی امر مسلمین و جانشین پس از خود رامورد بحث قرارداد  وگفت: پیامی را که خداوند در این روز توسط جبرائیل به پیامبر فرستاد، آنچنان مهم بود که خداوند می فرماید اگر آنرا به مسلمانان ابلاغ نمی کرد، رسالتش ناتمام بود.

 

آقای دکتر واعظی سفیر جمهوری اسلامی ایران، سخنران بعدی بود که موضوع سخنان خود را، فلسفه امامت قرارداد. آقای واعظی، نیاز به امامت و رهبری شایسته را در هر دوره وزمان، برخاسته از ضروریات عقلی برشمرد وگفت: در دنیای مدرن امروز هم هنوز بشر از "حکمرانی خوب" سخن می گوید. سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت: در مسأله ولایت و خلافت، حرف ما منطبق با منطق وعقل است. در رابطه با مسأله غدیر متاسفانه آنطور که پیامبر می خواست عمل نشد، به همین سبب مسلمانان همچنان با مشکلات بسیاری مواجهند.

 آقای واعظی در ادامه درباره اهمیت ماه ذیحجه که از آن به ماه ولایت یادکرد سخن گفت وآیات قرآنی را که در رابطه با موضوع ولایت نازل شده است تشریح نمود. وی با استناد به آیه شریفه الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی، گفت: جامعه بدون ولی وسرپرست دارای خلاء و نقص است و با تعیین سرپرست برای جامعه پس از پیامبر، خداوند می فرماید امروز دین شما راکامل و نعمتم را برشما تمام نمودم.

ملاحظات:

·       اجراء قوالی همراه با خواندن اشعار در وصف پیامبر و حضرت علی (ع) از جمله برنامه هایی بود که مورد استقبال حضار قرارگرفت.

 

·       دانشجویان ایرانی، دکلمه و خواندن اشعار در وصف حضرت امیر (ع) را اجرانمودند.

·       به تعداد 20 نفر از شرکت کنندگان به قید قرعه جوایزی اهداء شد.

·       درپایان مراسم ازمهمانان به صرف شام پذیرایی شد.

                               

         


١٤:٢٦ - يکشنبه ١٩ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٥٥٦٠    /    تعداد نمایش : ٣٣٧خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها