جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

جشن عیدغدیرخم و عیدمباهله در رایزنی فرهنگی

به مناسبت گرامی داشت دو واقعه مهم درتاریخ اسلام، عید سعید غدیر خم، سالروز تاریخی امامت و ولایت و همچنین واقعه بزرگ مباهله، مراسم جشنی با مشارکت رایزنی فرهنگی و انجمن مومنین بنگلادش در روز جمعه مورخ 24 شهریورماه درسالن اجتماعات رایزنی برگزارگردید. دراین مراسم قریب به 200 نفر از طبقات مختلف پیروان اهل بیت و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت(ع) حضور داشتند. آقای شاه نور اختر نور شورشاری از رهبران نحله تصوف بنگلادش و همچنین پیر طریقت آقای شاه سرور مصطفی ابو الولایی بعنوان مهمانان ویژه در این مراسم دعوت شده بودند.

علاوه برایراد سخنرانی، اجرای سرود، مدیحه سرایی، شعر خوانی بخش های دیگر این مراسم راتشکیل می داد. یادآورمی شود حضور مشتاقانه خانمها و آقایان بویژه جوانان از خانواده های ارادتمند به اهل بیت علیهم السلام در مراسم چشمگیر بود.

پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید، ابتدأ آقای محمد عبد القدوس مجری برنامه، مقدمه کوتاهی از اهمیت تاریخی روز غدیر را برای حضار توضیح داد و پس از آن آقای سید موسی حسینی رایزن فرهنگی سخنرانی خود را آغازکرد. ایشان ضمن عرض تشکر از حضور مهمانان ، این اعیاد بزرگ را به حضارگرام تبریک گفت. رایزن فرهنگی با اشاره به جایگاه تاریخی واقعه غدیر گفت : موضوع اصلی واقعه غدیر اعلام امامت و ولایت بعنوان امام مبین برای امت اسلامی بوده است تا پس از رحلت حضرت ختمی مرتبت رهبری امت به دست شایسته ترین فرد پس از آن حضرت برسد.

 و آن شخص کسی نبود جز مولای متقیان علی بن ابی طالب (ع). رایزن فرهنگی با خواندن فرازهایی از خطبه پیامبر اسلام (ص) در 18 ذی الحجه سال دهم هجری در غدیرخم، با اشاره به کلام الهی درآیه شریفه: یا ایهاالرسول بلّغ ما انزل الیک.............. دلایل اهمیت ابلاغ پیام الهی ازسوی پیامبر درزمینه ولایت ورهبری امت پس از پیامبر را برای حاضرین تشریح کرد. 

آقای حسینی در بخش دیگری از سخنان خود واقعه مباهله را مورد بررسی قرار داد و این حادثه را یک پیروزی اعتقادی، فکری وفرهنگی اسلام درقبال غیر مسلمانان توصیف نمود. وی اظهار داشت: طبق فرمایش آیه صریح قرآنی، مباهله هم سند حقانیت و والا بودن جایگاه اهل بیت (ع) بوده است و هم سند حقانیت و پیروزی دین اسلام بر سایر ادیان. لذا مباهله فقط عید پیروزی برای پیروان اهل بیت نیست، بلکه روز عید برای همه مسلمین جهان می باشد.

 

آقای شاه سرور مصطفی پیر طریقت ابو الولایی که خود از پیروان اهل سنت می باشد، در سخنرانی خود اسناد تاریخی حادثه غدیر را از منابع مختلف اهل سنت مورد بررسی قرار داد و متواتر بودن این داستان را به اثبات رساند. ایشان در ادامه افزود : محبت و مودت اهل بیت رسول (ص) به نص صریح قرآن بر همه مسلمان فرض است. آقای پیر ابو الولایی آنگاه به ذکر بعضی از فضایل اهل بیت علیهم السلام بخصوص مولای متقیان حضرت علی بن ابی طالب (ع) پرداخت و از آنجا که ماه محرم و ایام عزاداری در پیش رو است، لذا از حضار جلسه و عموم مسلمانان دعوت نمود تا در این ایام با حضور در برنامه های عزاداری در خانقاه ها و حسینیه ها محبت و ارادت خود را به خاندان اهل بیت علیهم السلام ابراز بدارند.

آقای شاه نور اختر پیر طریقت شورشاری، سخنران دیگر از اهل سنت، در سخنرانی خود عید سعید غدیر خم را بعنوان افضل اعیاد اسلامی ذکر نمود و این مناسبت بزرگ اسلامی را به حضار تبریک گفت. وی گفت : رسول خدا (ص) 23 سال با جهاد و تلاش بی وقفه دین اسلام را استوارساخت. حضرت همیشه در فکر امت بود برای دوران پس از خود و علی بن ابی طالب کرم الله وجهه را برای چنین روزی ساخته بود. وقتی میگوید : من شهر تمام علم هستم و علی دروازه آن می باشد، دیگر معلوم بود که وی علی بن ابی طالب را برای چه چیز آماده می سازد. روز غدیر پیامبر اکرم (ص) به دستور خداوند متعال این مسأله را به اجراء در آورد و رسما علی بن ابی طالب را به امامت و خلافت بعد از خود منصوب نمود.

آقای شورشاری گفت : در گذشته، محبت به اهل بیت رسول (ص) در میان مسلمانان بنگلادش، به صورت یک فرهنگ در مراسم دینی و مذهبی مردم بروز و ظهور عمومی داشت. ولی متأسفانه بر اثر تبلیغات منفی عوامل وهابیت و سلفی ها، در این کشور امروز می بینیم که مسلمانان به برگزاری مراسم عزاداری چندان علاقه نشان نمی دهند. لذا ایشان ضمن حمایت از دعوت پیر ابو الولایی، عموم مسلمانان را جهت شرکت در مجالس عزاداری سید الشهدا فرا خواند.

دعا ومناجات ، آخرین بخش پایان بخش مراسم بود که توسط پیر شورشاری اجراء گردید.

ملاحظات:

·        شایان ذکر است که آقای دکتر واعظی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در داکا مهمان ویژه مراسم بود. اما به سبب ضرورت حضور ایشان در چیتاگنگ همزمان با ورود کاروان محموله کمک های ج. ا. ایران به مسلمانان آواره میانمار، نتوانست در برنامه حضوریابد.

·        درپایان از مهمانان پذیرایی به عمل آمد.


٠٨:٢١ - يکشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٦٠٣٣    /    تعداد نمایش : ٣٠٩خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها