جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

پیش در آمدی بردوجشنواره بین المللی تأتر دربنگلادش

افتتاحیه جشنواره بین المللی تأتر "رایان ناک" با حضور وزیرفرهنگ بنگلادش در داکا

دهه آخر اکتبر 2017، بنگلادش، شاهد برگزاری دو جشنواره بین المللی تأتر در دوشهر مهم این کشوربود. جشنواره تأتر گروه "نا ندی موک" از گروه های شناخته شده تأتر در شهر چیتاگونگ و جشنواره تأتر "آران یاک" از قدیمی ترین گروه های تأتر درداکا وکشور بنگلادش به شمارمی رود. جشنواره چیتاگونگ ( از28 مهرماه تا 6 آبان) به مناسبت 27مین سالگرد فعالیت گروه "ناندی موک" و جشنواره داکا (از30 مهرماه تا6آبان) به مناسبت 45 مین سال فعالیت گروه تأتر "آران یاک" برگزارشده بود. گروه تأتر مانوس به کارگردانی خانم نازنین سهامی زاده ازجمهوری اسلامی ایران به این دوجشنواره بین المللی دعوت شده بود. علاوه بر ایران گروه های تأتر از هند، بنگلادش، نروژ  و هنگ کنگ نیز دراین جشنواره حضور داشتند. سرپرستی گروه را خانم نسرین محمدنبی بر عهده داشت.

ورود گروه تأ تر از ایران

اعضای گروه تأترمانوس مقابل سالن نمایش در چیتاگنگ

گروه تأتر ایران در روز شنبه 29 مهرماه وارد فرودگاه داکا شد. طبق برنامه، گروه ابتدا برای حضور درفستیوال "ناندی موک" باید به چیتاگنگ می رفت وپس از اجرای نمایش در چیتاگنگ، برای حضور در جشنواره "آران یاک" می بایست به داکا مراجعت نماید. به همین جهت، گروه ایرانی پس از ورود اولیه به داکا همانروز پس از توقف 4 ساعته در فرودگاه، عازم چیتاگنگ شد.

اعضای 14 نفره گروه تأتر مانوس

 خانم نازنین سهامی زاده، کارگردان. خانم مرضیه بختیاری دستیارکارگردان. وبازیگران متشکل از: خانم ها: اِلسافیروز آذر/ نسرین نکیسایی/ نرگس نیک سیرت و آقایان: نویدبانی/ احمدمحمدی/ بورژین عبدالرزاقی/ ابراهیم عزیزی و احسان بیات فر. ضمن آنکه آقایان: سروش رضا مسئول ویدئو آرت/ سام چگینی، بالانویس/ خانم نسرین محمدنبی سرپرست و سیدابوالفضل حسینی به عنوان همراهی گروه را برعهده داشت.

نمایش گروه مانوس در چیتاگنگ

تماشاگران درحال تماشای تأتر مانوس در چیتاگنگ

گروه تأتر ایران پس از استراحت اولیه در چیتاگنگ، واجرای تمرین و آمادگی های لازم، در روز دوشنبه اول آبانماه، تأتر مانوس را بر روی صحنه برد. این نمایش که در سالن تأترملی آکادمی شیل پاکالا در چیتاگنگ برگزارشده بود با حضور مشتاقان هنر تأتر، مورد استقبال علاقمندان قرارگرفت. در پایان نمایش، ابتدا آقای سیدموسی حسینی رایزن فرهنگی که به عنوان مهمان ویژه مراسم دعوت و به همین منظور از داکا به چیتاگنگ سفر کرده بود، ضمن تشکر ازمیزبان جشنواره ودعوت از گروه تأترایران طی سخنانی اظهارداشت:

دوملت ایران وبنگلادش را عوامل مختلف دینی، فرهنگی، زبانی وتاریخی به یکدیگر پیوند داده است. سینما وتأتر ایران برای مردم هنردوست بنگلادش، از هنرهای شناخته شده، جذاب و پرطرفداراست. مشارکت مستمر فیلم های ایرانی در جشنواره های فیلم بنگلادش و حضور گروه تأتر ایرانی درسال گذشته در داکا وامسال نیز در چیتاگنگ، نشانی گویا از توسعه همکاری های دوکشور در زمینه هنر است. رایزن فرهنگی همچنین از خانم سهامی زاده کارگردان تأتر مانوس و هنرمندان اعضای گروه تشکر وقدردانی نمود. آقای " اِویجیت سِن گوپتا" مدیر گروه هنری "ناندی موک" ومیزبان جشنواره چیتاگونگ، از حضور گروه تأتر ایرانی در جشنواره ابراز خرسندی نمود و با ابراز قدردانی از همکاری های رایزنی فرهنگی در اعزام این گروه تأتر ازایران، ابراز امید واری کرد که روابط هنری دوکشور بیش ازپیش گسترش یابد. در پایان، خانم سهامی زاده کارگردان تأتر نیز از دعوت گروه به این جشنواره تشکر و از میزبانی ومهمان نوازی مردم هنر دوست بنگلادش قدردانی کرد. وی علاقمندی و پر انگیزه بودن هنرجویان تأتر بنگلادش نسبت به تأتر ایرانی را ستود و ابراز امیدواری نمود که تعامل گروه های هنری تأتر دوکشور هرچه بیشتر گردد.

ورود گروه تأ ترمانوس به داکا

استقبال آقای مآمون الرشید رئیس گروه تأتر " آران یاک" از گروه تأتر مانوس درداکا

گروه تأترمانوس پس از اجرا در چیتاگنگ، در حالی که رایزن فرهنگی نیز آنان را از چیتاگنگ همراهی می کرد در روز سه شنبه مورخ2 آبان وارد داکاشد. طبق برنامه پیش بینی شده، این گروه تاروزشنبه 6 آبانماه در داکا حضور داشت. تمرین وآمادگی گروه وآشنایی با امکانات فنی سالن نمایش، برگزاری کارگاه آموزشی برای دانشجویان رشته هنر دانشگاه داکا وعلاقمندان تأتر و در نهایت، به روی صحنه بردن نمایش مانوس در داکا مهمترین برنامه های اقامت گروه را در داکا تشکیل می داد.

برگزاری کارگاه آموزشی

حضوربا اشتیاق هنرجویان وعلاقمندان تأتر در کارگاه آموزشی تأتردر داکا

آشنایی با هنر تأتر ایران و تبادل تجارب حرفه ای همواره یکی از موارد تقاضای دست اندرکاران تأتر دربنگلادش از رایزنی فرهنگی بوده است. خوشبختانه حضور گروه تأتر ایرانی در داکا فرصتی فراهم ساخت تا علیرغم کمبود فرصت، درحد امکان به این نیاز پاسخ داده شود. از اینرو از 2 ماه مانده به سفر گروه تأتر مانوس به بنگلادش، برگزاری ورکشاپ یک روزه در داکا جزء برنامه های گروه مطرح شد.  برهمین اساس، کارگاه آموزشی تأتر در مورخ 4 آبانماه در یکی از سالن های هنری آکادمی شیل پاکالا در داکا باشرکت اعضای گروه و هنر جویان وعلاقمندان بنگلادشی تأتر برگزارشد. آموزش دراین کارگاه، به صورت تئوری و عملی، توأمان اجراشد. به گفته اعضای گروه، هنر جویان بنگلادشی از این کارگاه استقبال بسیار خوبی داشته و علاقمند به ادامه آن در روزهای بعدی بودند.

نمایش تأترمانوس در سالن تأ تر ملی شیل پاکالا درداکا

تماشاگران تأتر مانوس در سالن نمایش تأتر ملی. داکا

روزجمعه 5 آبانماه، نوبت نمایش تأترمانوس برروی صحنه در داکا بود. این نمایش در سالن تأتر ملی با ظرفیت بیش از500 نفر که یکی از بزرگترین و مجهزترین سالن های آکادمی شیل پاکالا می باشد به اجرادر آمد. دراین مراسم، استادان و صاحبنظران رشته هنر تأتر، دانشجویان وهنرجویان، تنی چند از استادان زبان فارسی و سایر علاقمندان به این رشته هنری ازبنگلادش حضورداشتند. علاوه برآن، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش، اعضای سفارت وخانواده آنان وتنی چند ازایرانیان مقیم نیزحضور داشتند.

تماشاگران تأتر مانوس در سالن نمایش تأتر ملی . داکا

قبل از اجرای نمایش، مجری برنامه از رایزن فرهنگی برای ایراد سخنرانی دعوت نمود. رایزن فرهنگی به اقتضای فرصت محدود جلسه، ضمن ادای احترام به مهمانان و حضار، طی سخنان کوتاهی از آقای مأمون الرشید، رئیس گروه تأتر آران یاک، (میزبان این فستیوال)، به خاطر دعوت از گروه تأتر مانوس تشکر نمود. وی همچنین ضمن عرض خوشامد به گروه تأتر ایرانی، حضور آنان دراین رویداد هنری و فرهنگی را فرصتی مناسب برای آشنایی هنرمندان دوکشور با توان وظرفیت های حرفه ای دوطرف و تبادل تجربیات و اطلاعات درزمینه هنر تأتر ارزیابی نمود. پس از سخنان رایزن فرهنگی، خانم سهامی زاده کارگردان تأتر ضمن تشکر از میزبانان و مهمان نوازی ایشان، توضیحات مختصری در باره موضوع نمایش مانوس، ارائه نمود. خانم سهامی زاده، اشتیاق فراوان هنر جویان تأتر در بنگلادش را که در ورکشاپ از نزدیک شاهد بوده است مورد ستایش قرارداد. وی ابراز امیدواری کرد که همکاری های فرهنگی وهنری دوکشور ایران وبنگلادش بویژه درزمینه تأتر گسترش یابد.

بعد از سخنان رایزن فرهنگی وکارگردان تأتر، اجرای نمایش آغازگردید.

بازتاب ودیدگاه برخی از تماشاگران درباره مانوس

 

صحنه ای از نمایش تأتر مانوس

تأتر مانوس که ابتدا در چیتاگنگ وسپس در داکا به نمایش در آمد، ازسوی تماشاگران و مخاطبان، با واکنش های متفاوتی همراه بود دراینجا به برخی از آنها اشاره می شود.

*یکی از تهیه کنندگان تلویزیون ملی بنگلادش گفت:  تأتر از نظر اجرا خوب بود اما دیالوگ زیادی داشت. وچون تماشاگر باید از طریق بالا نویس به زبان انگلیسی، داستان را تعقیب کند و بالانویس هم سریع حرکت می کرد لذا برای برخی فهم آن مشکل می نمود.

* یکی از کارگردانان فیلم مستند گفت: گرچه تأتر دیالوگ محوربود اما ازنظر مدلِ بیانِ دیالوگ ها، خوب بود.

 

 

سفیر جمهوری اسلامی ایران وعلاقمندان بنگلادشی درکنار اعضای گروه پس از اجرای نمایش

تشکر وتقدیر آقای مأمون الرشید از اعضای گروه تأترمانوس وحضور درفستیوال درفستیوال

 

ابراز تشکر سفیر جمهوری اسلامی ایران از مأمون الرشید میزبان گروه تأتر

ملاحظات:

·افتتاحیه جشنواره تأتر آران یاک در داکا در روز یکشنبه 30 مهرماه در فضای باز آکادمی شیل پاکالا در داکا برگزار شد. در مراسم افتتاحیه، آقای اسدالزمان نور، وزیر فرهنگ بنگلادش، خانم لیلی چودهری از پیشکسوتان سالخورده تأتر، سفیران جمهوری اسلامی ایران ونروژ، رایزن فرهنگی ج.ا.ایران، مسئولان دولتی، کارگردانان سینما وتأتر وشخصیت های فرهنگی  وعلاقمندان هنر تأتر حضور داشتند. آقای دکتر واعظی سفیر جمهوری اسلامی ایران درسخنان کوتاه خود، ضمن تشکر از میزبانان بنگلادشی برای دعوت از گروه تأترایران، حضور فیلم های ایرانی درجشنواره های فیلم بنگلادش و اکنون حضورگروه تأترایرانی درجشنواره های تأتر چیتاگنگ و داکا، را نشان ازتوسعه همکاری های فرهنگی دوکشور ارزیابی نمود.

اعضای گروه تأتر درمیهمانی رایزنی فرهنگی

 ·        رایزنی فرهنگی به افتخار اعضای گروه تأتر میهمانی به صرف شام در رایزنی ترتیب داد. دراین مهمانی علاوه براعضای گروه، سفیر جمهوری اسلامی ایران، اعضای سفارت و رایزنی، نماینده جامعه المصطفی دربنگلادش ویکی از ایرانیان مقیم نیز حضورداشتند.

 

 سفیر جمهوری اسلامی ایران، مهمانان  و اعضای گروه تأتر در رایزنی فرهنگی

برنامه ریزی میزبانان بنگلادشی گروه تأتر از نظر اجرایی وارایه سرویس های لازم، اندکی در چیتاگنگ و بویژه در داکا با مشکلات غیر مترقبه ای همراه بود. در آغاز امر، این وضعیت سبب شد بخشی از انرژی گروه تأتر و رایزنی را به خود مشغول سازد. اما با تدابیری که اتخاذ شد آن مشکلات، حتی المقدور حل شد.

تعدادی تصاویر دیگر از این رویداد هنری


١٠:٢٥ - سه شنبه ٩ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٨٨٥٥    /    تعداد نمایش : ٣٣٨خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها