جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

سمیناری با عنوان: « وحدت امت ومشکلات جاری دنیای اسلام"

به مناسبت سالروز میلاد خجسته سرور کائنات پیامبر رحمت و منادی وحدت حضرت محمد بن عبد الله (ص) و هفته وحدت، سمیناری با عنوان: « وحدت امت ومشکلات جاری دنیای اسلام" ازسوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا برگزار گردید. این سمینار درتاریخ 10 آذرماه 96 باحضورحدود 600 نفر از شخصیت های دینی، سیاسی، علمی ودانشگاهی و دیگر اقشار جامعه در محل تالار اجتماعات انجمن پزشکان بنگلادش تشکیل یافت. دراین سمینار آقایان: محمد ابو الکلام آزاد، عضو پارلمان و وزیر سابق فرهنگ واطلاع رسانی بنگلادش، دکتر عباس واعظی دهنوی، سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام دکتر سیدجواد مظلومی نماینده دفتر مقام معظم رهبری دربنگلادش، تایلند ومیانمار، دکتر عبد الله المعروف، استاد گروه عربی دانشگاه داکا و آقای اِ کِ ِام بدر الدّجی حقوقدان برجسته، به عنوان مهمانان برنامه سخنرانی ویا مقاله ارائه نمودند. مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط قاری بین المللی آقای محمد فیروز، آغازشد.

 پس از تلاوت قرآن، آقای سید موسی حسینی رایزن فرهنگی، باتبریک دو میلاد بزرگ، یعنی میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفرصادق (ع) وگرامیداشت هفته وحدت، حضور مهمانان گرامی را دراین مراسم خیرمقدم گفت. رایزن فرهنگی، با اشاره به عنوان انتخاب شده برای نشست امروز اظهار داشت: امروز امت اسلامی در حالی ایام ولادت رسول رحمت و منادی وحدت را جشن می گیرد که یکی از سخت ترین و پیچیده ترین دوره های روزگار خود را طی می کند. دراین دوره، انواع توطئه های داخلی وخارجی، اتحاد و همدلی جهان اسلام و عظمت واقتدار امت اسلامی را نشانه گرفته است.

در شرایطی که امت اسلامی با بیداری نسبت به سرنوشت و هویت خود آگاه تر شده است، دشمنان اسلام، به صورت آشکار وپنهان، ازطریق اسلام هراسی و ایجادنزاع وتفرقه میان مسلمانان و درنهایت، تضعیف اسلام به دست خود مسلمانان را، سرلوحه برنامه های شیطانی خود قرارداده اند. برخی با برداشت های غلط و تفسیرهای تنگ نظرانه و ناصواب از اندیشه ناب اسلامی، ازطرق مختلف ازجمله تشدید تعصبات فرقه ای و عقیدتی به نام اسلام و تحمیل اَشکالِ تروریسم، در پی تضعیف و نابودی توان مادی ومعنوی مسلمانان برآمده اند. آری دراین شرایط، ما مسلمانان با درایت و دوراندیشی، باید  دوستان واقعی وحدت ویکپارچگی امت اسلامی را ازیکسو و دشمنان وحدت ویکپارچگی مسلمانان را از سوی دیگر به خوبی بشناسیم. بدون تردید، گرامیداشت میلاد پیامبراسلام وهفته وحدت ازسوی پیروان آنحضرت، فرصتی برای تقویت اتحاد، اخوت، برادری و همدلی ما مسلمانان از هررنگ ونژاد و زبان بایکدیگراست. در ادامه آقای بدر الدوجی وکیل دیوانعالی، به ارائه مقاله خودپرداخت. در مقاله وی آمده است:

 

توطئه ها بر علیه امت اسلامی سابقه طولانی دارد و قدرت های استکباری و ضد دینی همیشه برای ایجاد تفرقه بین مسلمین تلاش کرده اند. در تاریخ معاصر با تشکیل دولت غاصب اسراییل غده سرطانی بزرگی بر پیکر امت اسلامی بخصوص در خاورمیانه تحمیل شد. در هر جای دنیا مشکلات برای مسلمانان پیش می آید دست صهیونیستها در پشت آن پیدا می شود. ولی امروز این مشکلات وخیم تر شده است. چون صهیونیستها میان کشورهای عربی آشکارا دخالت و کشوری را بر علیه کشور دیگر به جنگهای برادرکشی تحریک می کند. آقای بدرالدجی در ادامه مقاله به بعضی از مشکلات موجود در نقاط مختلف جهان بویژه مسأله مسلمانان ستمدیده میانمار اشاره کرد و تصریح نمود که تنها راه خروج از این وضعیت أسفناک، کنار گذاشتن اختلافات فرقه ای و مذهبی بین مسلمانان و جمع شدن زیر پرچم وحدت اسلامی می باشد.

 

حجت الاسلام آقای دکتر مظلومی نماینده دفتر مقام معظم رهبری در امور بنگلادش سخنران بعدی بود. ایشان سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص) را به حضار تبریک گفت. سپس با ذکر آیه مبارکه «وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ ۖ وَاصْبِرُوا ۚ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ» گفت: دشمن همیشه با شیوه های مختلف بین ما تفرقه و جدایی انداخته است. یکروز با مطرح کردن بحث شیعه و سنی، روز دیگر با مطرح کردن مسأله عرب و غیر عرب و بالآخره امروز می بینیم که بین خود عربها تقرقه می اندازد. در حالیکه آیه می گوید، « وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ» و امروز تمام جهان اسلام با این سرنوشت روبرو است. لذا اگر ما بخواهیم این مشکلات را حل کنیم، به وحدت و همبستگی نیاز داریم. طریقه ایجاد وحدت را هم خود قرآن به ما یاد داده که می فرماید : «تَعَالَوْا إِلَىٰ كَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ». ما باید به عوامل بسیاری که میان همه مسلمین مشترک است تکیه نموده و برمحور آنها متحدشویم. در رآس آنها خودنبی مکرم اسلام است که رحمت بود نه فقط برای مسلمانان، بلکه برای تمام جهانیان. لذا امیدواریم با پیروی صحیح از روش پیامبر مان در آینده نزدیک در برقراری اتحاد و صلح و همدلی بین امت اسلامی موفق شویم.

آقای دکتر واعظی سفیر محترم در سخنان خود با استناد به آیه شریفه گفت : ویژگی امت اسلامی اشداء علی الکفار و رحماء بینهم است. امت اسلامی باید باهم دوست و برادر باشد. اگر اختلافی پیش آید دستور قرآن این است که فأصلحوا بینهما. با مذاکره و مصالحه می شود خیلی از مناقشات را بر طرف ساخت. ولی متأسفانه می بینیم که بعضی از دولتهای اسلامی با صرف میلیاردها دلار از دشمنان اسلحه خریداری می کنند، بعد آنها را بر سر ملتی از مسلمانان فرو می ریزند.

آقای سفیر اظهار داشت : متأسفانه یکی از مشکلات اصلی کشورهای اسلامی نداشتن رفتار اسلامی در روش و منش خودشان است. ایشان با اشاره به حوزه های علمیه ایران افزود : در این حوزه ها بر مسأله اخلاق بسیار تأکید ورزیده می شود. چون داشتن اخلاق حسنه وظیفه مهم برای مسلمانان می باشد. همچنین علمای صالح باید بر جامعه سیطره و تسلط داشته باشد. در غیر این صورت گروه هایی بر سر قدرت می آیند که امت اسلامی را با مشکلات دچار خواهند ساخت. چیزی که امروز ما مشاهده می کنیم.

آقای واعظی با اشاره به تأسیس دارالتقریب به کوشش حضرت آیت الله بروجردی (ره) تصریح کرد ملت ایران از دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی منادی وحدت اسلامی بوده است. و بعد از پیروزی انقلاب نیز هر سال در تهران بزرگترین سمینار بین المللی وحدت را برگزار می کند. آقای سفیر در پایان از خانم شیخ حسینه واجد، نخست وزیر بنگلادش به خاطر پناه دادن مسلمانان روهینگا تقدیر و تشکر نمود.

 

آقای ابو الکلام آزاد، مهمان ویژه برنامه در سخنان خود ابتدأ از سفیر محترم و دیگر مسؤلین جمهوری اسلامی ایران بخاطر تدارک چنین محفل گرم در شأن رسول خدا (ص) تقدیر و تشکر نمود. وی گفت : متأسفانه هر نقطه ای در دنیا فتنه ای و یا کشتاری وجود دارد، این مسلمانان هستند که شکار آن قرارمی گیرند. همه ما نماز می خوانیم، روزه داری می کنیم ولی چرا یکدیگر را می کشیم؟ این پرسش مهمی است که در چنین جلساتی باید مورد بحث قرار بگیرد. این عضو پارلمان با اشاره به سفر چندسال پیش خود به ایران در مقام وزیر افزود: کشور اسلامی ایران از نظر منابع مادی و معنوی بسیار غنی است. من متوجه نمی شدم که ایران با کدام نیرو جرأت می کند در مقابل استکباران جهان این طور بایستد. بعد فهمدم که ایران خیلی منابع غنی مادی ومعنوی دارد.

وزیر سابق، اعلام فاصله بین 12 تا 17 ربیع الاول بعنوان هفته وحدت را یکی از حکیمانه ترین انتخابهای حضرت امام خمینی (ره) خواند و گفت : ما باید توجه داشته باشیم که پیامبر عظیم الشأن اسلام با سیاست «لا اکراه فی الدین» و «لکم دینکم و لی دین» از راه سلم و آشتی رسالت خود را انجام داد. لذا نباید در این راه افراطی گری کرد و عقاید و باورهای خود را با زور به دیگری تحمیل کرد. وی افزود: رسول گرامی (ص) در اولین فرصت بین مسلمانان عقد اخوت بست، به زنان مقام و منزلت بخشید، از هرگونه اسراف ورزی و آزار رساندن به دیگران، حتی کندن برگی از درخت که باعث تغییر آب و هوا بشود منع کرد. تمام این موارد پیام از دین سلم و صلح می دهد. لذا ما باید سعی کنیم با همدیگر بر اساس موازین اسلامی رفتار کنیم و با اتحاد و همدلی قدم برداریم. مهمان ویژه در پایان سخنان خود از دولت و ملت ایران تقاضا نمود در آشنا ساختن چهره واقعی دین اسلام به مردم دنیا تلاش بیشتری به خرج داده و در این باره فعالیتها را توسعه بخشند.

آخرین سخنران آقای پرفسور دکتر عبد الله المعروف، رئیس جلسه بود. وی ضمن تشکر از مهمانان و حضار جلسه از مقاله ارائه شده و سخنان مطرح شده، جمع بندی کاملی، ارایه نمود. آقای رئیس که خود دانش آموخته عربستان وعضو سازمان رابطه علم اسلامی نیز هست، با ذکر بعضی از سیاست های اخیر حکومت آل سعود که باعث ایجاد تفرقه و اختلافات بین مسلمانان می شود، سردمداران این حکومت را به شدت محکوم کرد. ایشان همچنین افراط گریهای فرقه وهابی را برای ایجاد تنش و درگیری بین مسلمانان جهان متهم نمود و از بی تفاوتی سازمان همکاری اسلامی و دیگر نهاد های مسلمانان در حل مشکلات جهان اسلام انتقاد نمود. وی با اشاره به بدبختی های مسلمانان ستمدیده روهینگا گفت : هیچ یک از سازمانهای اسلامی در این باره صدایی بلند نکرد، در حالیکه خانم شیخ حسینه آنان را پناه داد و اعلام داشت : ان شاء الله ما با یاری خداوند مشکلات را حل خواهیم ساخت.

لذا جا دارد در این فرصت از ایشان تشکر و قدر دانی بعمل آوریم. رئیس جلسه خطاب به سفیر ج.ا.ایران گفت : ما تقاضا می کنیم دفتر سازمان همکاری اسلامی یا سازمان رابطة اسلامی درداکا مستقرگردد.

رئیس جلسه در خاتمه مجددا از رایزنی فرهنگی ایران بخاطر ترتیب دادن این مراسم با شکوه تشکر و قدردانی کرد و ختم جلسه را اعلام داشت.

ملاحظات :

1.       قبل از شروع جلسه، 2 کلیپ زیبا از تاریخ مدینه منوره و آئین جشن عید میلاد النبی (ص) در کشورهای مختلف به نمایش گذاشته شد.

2.      از گروه آقای محمد صلاح الدین احمد، نعت خوان و سرودخوان برجسته بنگلادش و متخصص در سروده های قاضی نذر الاسلام شاعر ملی بنگلادش جهت اجرای همخوانی نعت و سروده های اسلامی دعوت بعمل آمد. آنان به تناوب در طول مراسم، به صورت فردی و هم دسته جمعی نعت های زیبا در شأن پیامبر (ص) اجرا نمودند که مورد استقبال بسیارخوب حضار قرار گرفت.

3.      مراسم با اجرای میلادخوانی و درود و سلام به درگاه حضرت خاتم الانبیاء و با دعا و مناجات توسط آقای مولانا سید ابو البشردنبال شد.

4.      حضور نمایندگان رسانه های گروهی در مراسم چشمگیربود. این مراسم ازسوی 4 کانال تلویزیونی و 10 روزنامه، خبرگزاری وپایگاه خبری، پوشش داده شد. تصویر بازتاب رسانه ای مراسم پیوست می باشد.

درپایان مراسم از مهمانان پذیرایی بعمل آمد.


٠٩:٥٧ - سه شنبه ١٤ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩٢٧٤١    /    تعداد نمایش : ٣٢٠خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها