سه شنبه ٢٧ آذر ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

همایش گرامیداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در داکا

درروز جمعه مورخ20 بهمن، همایش سالگردپیروزی انقلاب اسلامی ایران با عنوان: «آشنایی با دست آوردهای جمهوری اسلامی ایران درزمینه استقلال، اقتدارملی وپیشرفت، در سی ونهمین سال پس از انقلاب» با شکوه خاصی در داکا برگزار گردید. این مراسم به صورت مشترک وبا همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و موزه ملی بنگلادش در تالار مرکزی موزه برگزار وبیش از 500 نفر از طبقات مختلف اجتماعی، مشتمل بردانشگاهیان، علمای دین، دانشجویان، هنرمندان و دوستداران انقلاب اسلامی حضور داشتند.

 آقایان: دکتر محمد عبد الرزاق، وزیرسابق کشاورزی، نماینده مجلس و رئیس کمیته پارلمانی وزارت اقتصاد دولت بنگلادش بعنوان مهمان اصلی و همچنین دکتر عباس واعظی، سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در داکا، دکتر انعام الحق ، استاد سابق دانشگاه و هنرمند برجسته فیلم وسینماو دکتر یوسف محبوب الاسلام، رئیس دانشگاه بین المللی دافودیل بعنوان سخنران و مهمانان ویژه مراسم دعوت شده بودند. آقای محمد فیض اللطیف چودری، مدیر کل موزه ملی بنگلادش ریاست جلسه را بر عهده داشت. ضمن آنکه آقای دکترمحمدصدیق الرحمن، استادبخش تاریخ وفرهنگ اسلامی دانشگاه داکا با نوشتن مقاله تحقیقی به تبیین موضوع همایش پرداخت.

قراأت قرآن توسط سید محمدجوادحسینی، قاری برجسته اعزامی از ایران

همزمان با این همایش، هفته فیلم ایران ونمایش فیلم های ایرانی درتالار اصلی موزه ملی داکا که به مدت 6 روز برنامه ریزی شده است، نیز گشایش یافت.

مراسم با تلاوت دلنشین آیاتی از کلام الله مجید توسط قاری بین المللی ایران آقای سید محمد جواد حسینی که به دعوت موسسه اقرأ بنگلادش به این کشور دعوت شده بود آغازگردید.

سخنان رایزن فرهنگی

پس ازتلاوت قرآن،  آقای سید موسی حسینی رایزن فرهنگی به عنوان میزبان مراسم، با تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، حضور مهمانان را خیرمقدم گفت. وی در سخنان خود به اختصار به تبیین موضوع همایش در خصوص استقلال، اقتدارملی و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در سال های پس از انقلاب پرداخت و درهمین رابطه اظهارداشت:

 

 هیچ کس تردید ندارد که رژیم گذشته شاهنشاهی درایران یک رژیم وابسته به قدرت های خارجی بود وبه جای خدمت به منافع مردم ایران، در جهت منافع بیگانگان حرکت می کرد. به همین سبب، استقلال طلبی و قطع سلطه بیگانگان برسرنوشت ملت ایران، یکی از خواسته ها و شعارهای اساسی دردوران انقلاب بود. امروزه مردم ایران با کمال افتخار و سربلندی می توانند ادعاکنند که به برکت انقلاب اسلامی، نظامی راپایه گذاری نموده اند که مستقل و آزاد، برخاسته ازاراده ملت ایران، و درجهت قطع سلطه بیگانگان بوده است. آقای حسینی با تشریح تفاوت مفهوم قدرت واقتدار، جمهوری اسلامی ایران را کشوری برخوردار از اقتدارملی در میان کشور های منطقه وبویژه جهان اسلام دانست. وی گفت: اقتدار یک ملت و کشور از مقبولیت وارزش های فکری، انسانی واجتماعی آن سرچشمه می گیرد. واقتدارِ ایرانِ امروز ریشه در همین مقبولیت دارد.

ارایه مقاله درموضوع همایش:

 

آقای دکتر صدیق الرحمن، تنهامقاله نویس این همایش بود. وی در مقاله نسبتا مفصل خود، با ارائه اطلاعات و آمار، دست آوردهای ملت ایران در دوران پس از انقلاب را در 9 محور اساسی مورد بحث قرار داد. اولین محور مطرح شده، موضوع استعمار ستیزی و استقلال طلبی ملت ایران بود و به دنبال آن، در مقاله خویش به محور های دیگر مانند پیشرفت در زمینه های اقتصاد، آموزش، بهداشت، انرژی و همچنین علوم پزشکی، تکنولوژی و فن آوری و بالآخره پیشرفت های ایران در مسایل امنیتی و دفاعی پرداخت. در مقاله دکتر صدیق الرحمن، پیشرفت های ایران در حوزه فرهنگ و هنر نیز با اهمیت ویژه مورد بررسی قرار گرفته که ازجمله شهرت جهانی فیلم های ایرانی امروز از برجسته ترین نمادها در این زمینه حساب می آید. وی تصریح نمود که فیلمهای ایرانی در بنگلادش از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.ایشان برنامه نمایش فیلمهای ایرانی در شش روز آینده را اقدامی بسیار مناسب و پسندیده ارزیابی نمود.

این استاد دانشگاه داکا در جمعبندی مقاله خود اظهار داشت: همه ما می دانیم که ملت ایران تمام این موفقیتها را در حالی بدست آورد که قدرتهای استکباری همواره با تحمیل جنگ و تحریمهای گوناگون برسر راه آنان مانع تراشی نمودند. اما تمام تلاش آنان ناکام ماند و تحریمها باعث خیر برای این ملت واقع شد به طوری که آنان توانستند اقتدار ملی را در سطح عالی یروز دهند.

سخنان دکترانعام الحق

آقای دکتر انعام الحق استاد سابق دانشگاه BUET که خود از هنرمندان برجسته بنگلادش نیز هست، در سخنرانی خود به تشریح موقعیت فیلم های ایرانی پرداخت. وی با ارائه آمار، افتخار آفرینی های ایران در زمینه فیلم در سراسر جهان را در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون برای حضار ارایه نمود و خاطر نشان کرد: فیلم ایرانی نه فقط از لحاظ داستان جذاب است، بلکه از لحاظ فنی و هنری نیز بسیار قدرتمند و نو آور بوده است. لذا با اینکه فیلم های ایرانی، از جذابیت های ارزان فیلم که امروزه بیشتر بدان تکیه می شود مانند خشونت ها و مسایل جنسی بهره نگرفته، اما می بینیم که برنده بالاترین جایزه «اُسکار» هم  شده است.

 دکتر انعام الحق اضافه نمود: این رشد فرهنگی ایران نشان می دهد که انقلاب ایران نه فقط اسلامی بوده، بلکه انقلاب فرهنگی هم بوده است و بنده معتقد هستم اگر روند  ترقی و پیشرفت ایران در زمینه فرهنگی همینطور ادامه یابد، سینما و هنر ایران روزی در جهان حرف اول را خواهد زد.

سخنان رئیس دانشگاه دافودیل

 

آقای دکتر یوسف محبوب الاسلام رئیس دانشگاه بین المللی دافودیل در سخنان خود با اشاره به سفر 2 ماه قبل خود به ایران گفت : اینجانب برای معرفی ملت عزیز ایران نزد شما حضار گرامی فقط دو نمونه از مشاهدات خودم را که در سفر اخیر بدان نایل آمدم برایتان نقل می کنم. یکی اینکه ما در این سفر توفیق داشتیم از موزه تهران بازدید کنیم. واقعا عجیب بود چون دیدم آثار 7200 سال قبل را هم در این موزه نگهداری می کنند. گرچه آن زمان هنوز دین مبین اسلام ظهور نکرده بود، ولی ایران در آن زمان هم متمدن بوده است. آثار دوره اسلامی نیز با کیفیت عالی تری نگهداری می شود.

نمونه دیگر اینکه ما را بردند به بازدید از کتابخانه. این هم بسیار دیدنی بود. چون ما در دانشگاه های خود می بینیم که استفاده از کتابخانه ها و مراجعه ها بسیار کم است. ولی کتابخانه های ایران واقعا یک مرکز تحقیق و مطالعه برای دانشجویان و محصلین می باشد و این برای من خیلی جالب بود. امروزه که ما شاهد پیشرفتهای سریع ملت ایران در علم و دانش هستیم، پیداست که دانشجویان آنجا به درس و مطالعه اکتفا نمی کنند، بلکه در تحقیق و اختراع و ابداع نیز جدی هستند. رییس دانشگاه بین المللی دافودیل در پایان، از مسؤلین ایرانی که فرصت بازدیداز سرزمین ایران را برای ایشان فراهم ساختند، از صمیم قلب تشکر و قدردانی نمود.

سخنان سفیر جمهوری اسلامی ایران

آقای دکتر واعظی سفیر محترم در سخنان خود ابتدا سالگرد سی و نهمین پیروزی انقلاب اسلامی را به همگان تبریک گفت. ایشان درسخنان خود با تمرکز بر موضوع همایش به تاریخ مقاومتهای ملت ایران که همواره با شرارتها و عداوتهای استکبار جهانی مواجه بوده است اشاره نمود. دکتر واعظی با گلایه از رفتارهای غیر معقول و خلاف ضوابط و مقررات بین المللی توسط دولت آمریکا در قبال مردم صبور و صلح دوست ایران افزود: در مقابله با این تحریمها و مزاحمتهای آنان، بحمد الله ملت ایران امروز موفق شده استقلال خود را حفظ نمایند و اقتدار ملی بسار بالایی را به اثبات برساند.

آقای سفیر در بخش دیگری از سخنان خود به مسأله فلسطین اشاره نمود و گفت : 25 سال پیش، وقتی که رهبران فلسطین در نشست اسلو، برای صلح راه مذاکره را برگزیدند، ایران در همان زمان گفت که این راه درستی نیست و راهی اشتباه را انتخاب می کنید. امروز بعد از گذشت قریب به 25 سال، مسؤلین فلسطین تازه اعتراف می کنند که به غرب اعتماد ندارند. آقای سفیر افزود: ملت ایران از مسلمانان شیعه و سنی و مسیحی و غیره تشکیل شده اند و با حق و حقوقشان و با آرامش کامل دارند در کنار یکدیگر با همزیستی مسالمت آمیز زندگی می کنند و در همه زمینه ها در مسیر رشد و ترقی حرکت می کنند.

آقای واعظی به بحث اقتدار ملی اشاره نمود و گفت : ما باور داریم که هر ملتی توانایی هایی دارد. بعنوان مثال اگر مردم مظلوم و ستم دیده یمن برای دفاع از خود با موشک به خاک عربستان حمله می کنند، این مسأله توانایی های ملی این مردم را می رساند. لذا اگر مسؤلین آمریکا آمدند با نشان دادن لوله فلزی موشک، اثبات نمایند که ایران موشک را به یمن داده است، ادعای گزافی بیش نیست. همینطور وقتی جمعی از مردم ایران به برخی سیاستهای دولت شان اعتراض می کنند، این بسیار اشتباه است که آقای ترامپ بلا فاصله حمایت خود را از آن گروه معترضین که بعضا شورشگر بودند اعلام می کند. واقعا این کار غیر معقول نیست؟ آیا دموکراسی این است؟

دکتر واعظی با الهام گرفتن از آیه شریفه «  وَأَنتُمُ الأَعْلَوْنَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ» اظهار داشت : واقعا اگر ما ایمان داشته و ثابت قدم باشیم مقتدر خواهیم بود و در بالا قرار خواهیم داشت. در یاپان، آقای سفیر به یکایک مهمانان محترم و حضار گرامی، این روز پیروزی را، مجدداتبریک گفت و تشکر بعمل آورد.

سخنان کتر عبدالرزاق مهمان ویژه مراسم

 

آقای دکتر عبد الرزاق مهمان ویژه ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی به خاطر دعوت از ایشان در این مراسم با شکوه گفت : تمدن ایران بسیار کهن می باشد. آزادی و مساوات از جمله آن مواردی است که انسانهای متمدن همواره تشنه آن بوده وهستند. حکومتهای دیکتاتور خودشان را در طبقه مرفه قرار می دهند و آزادی و مساوات را از بین می برند. در نتیجه ملت عقب می ماند. ایشان افزود : حکومت شاهنشاهی ایران هم همین مشکل را داشت. لذا مردم ایران برای حقوق و عزت خودشان قیام کردند و به رهبری حضرت امام خمینی (ره)موفق شدند حق خود را باز پس گیرند.

آقای دکتر عبد الرزاق در بخش دیگری از سخنان خودبه شباهتهای بین دو ملت و دولت ایران و بنگلادش پرداخت و گفت: دو ملت در فاصله کمتر از یک دهه مستقل شدند. زبان فارسی در دوره ای ازتاریخ، در سرزمین ما زبان رسمی بوده است. هنوز حدود ده هزار الفاظ فارسی در زبان بنگلا به کارمی رود. تمام اینها نشانه های رابطه عمیق بین دو ملت برادر و دوست می باشد.

آقای وزیر سابق، از دولت ترامپ بخاطر تلاش برای خدشه دار ساختن توافقنامه هسته ای با غرب به شدت انتقاد نموده و آقای ترامپ را روانی خواند.

مهمان ویژه در خصوص فیلمهای ایرانی با اشتیاق وارد بحث شد و خاطر نشان کرد که بزرگترین امتیاز فیلمهای ایرانی این است که برای جامعه«پیام» دارد و لذا در تربیت و سالم سازی جامعه بسیار موثر است. ایشان در ادامه گفت : این ویژگیهای فیلمهای ایرانی را می توان در سه ویژگی خلاصه کرد:1. آموزشی و تربیتی هستند 2. منعکس کننده مسایل اجتماعی می باشند. 3. تشویق جهت اصلاح جامعه و ایحاد تحول می باشند. با این سخنان، آقای دکتر رزاق، برنامه نمایش وهفته فیلم ایران را رسما افتتاح نمود.

سخنان مدیرکل موزه ملی بنگلادش

آقای محمد فیض اللطیف چودری مدیر کل موزه ملی که ریاست جلسه را برعهده داشت آخرین سخنران بود. رئیس جلسه بوده است. باتوجه به نزدیک شدن جلسه به وقت نماز مغرب، وی سخنان خود را کوتاه کرد. وی از کلیه سخنرانان پیشین تقدیر و تشکر نمود و جلسه امروز را بسیار جلسه مفیدی دانست. وی افزود : انسان آزاد است و صاحب اختیار خودش. دولتهای استکبار جهانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با ایران عداوت می ورزند و بنده که آن زمان هنوز جوان بودم همیشه نگران ملت ایران بودم از این توطئه ها و شرارتها. ولی بحمد الله می بینیم که این ملت نجات پیدا کرد و با اقتدار تمام، به طرف ترقی و پیشرفت در حال حرکت می باشد. مدیر کل موزه ملی بنگلادش سالگرد سی و نهمین پیروزی انقلاب اسلامی را به این ملت دوست و برادر تبریک گفت و اظهار داشت: اگر مانع تراشی دشمنان نبود، مطمئن هستم، ایران خیلی بیش از این پیشرفت می کرد.

آقای چودری در پایان از مسؤلین رایزنی تشکر نمود و اعلام داشت و آمادگی موزه ملی را برای هر گونه همکاری و کمک به برنامه های فرهنگی وهنری رایزنی فرهنگی ایران در داکا اعلام کرد.

ملاحظات:

1. مراسم امسال نیز همانند سال گذشته با مشارکت وهمکاری صمیمانه موزه ملی بنگلادش برگزارشد. کارت دعوت مراسم به نام رایزنی و موزه ملی به چاپ رسید.  برگزاری همایش و همچنین نمایش فیلم های ایران به مدت 6 روز در سالن بزرگ و اصلی موزه رایگان بود و ازاین بابت، هیچ وجهی به موزه پرداخت ننمودیم.

2. قبل از آغاز مراسم، فیلم مستند "بادبهاری" به زبان انگلیسی در معرفی جاذبه های ایران  به نمایش گذاشته شد.

3. بازتاب رسانه ای این مراسم بسیار خوب و وسیع بود. گزارش این مراسم در 5 کانال تلویزیونی، 14 روزنامه  و9 خبرگزاری بنگلادش بازتاب یافت. گزارش بازتاب رسانه ای مراسم جداگانه تقدیم خواهدشد.

4. نظم وانضباط خاصی برمراسم حاکم بود و در زمان مقرر آغاز و به موقع پایان یافت.

5. فیلم "بادی گارد" ساخته ابراهیم حاتمی کیا، پس از پایان مراسم به نمایش گذارده شد واز روز21 بهمن به مدت 5 روز، همه روزه در دونوبت صبح وعصر، فیلم های ایرانی در همان تالار موزه ملی به نمایش در می آید.


٠٦:٤٩ - سه شنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩٨٦٩٣    /    تعداد نمایش : ٢٣٧خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها